OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

II. Paylaşım Savaşı’nı Anlatan 5 Roman

II. Paylaşım Savaşı’nı Anlatan 5 Roman

 SAVAŞ KARŞITI AVRUPA ROMANLARI

Avrupa romanında elbette II. Paylaşım Savaşı yılları önemli bir yer tutuyor. Çünkü bizzat yaşayan insanların acılarını anlatmaları ve savaşın insan üzerindeki yıkıcı yönlerini göstermeleri gerekiyordu.

Avrupalı beş yazarın beş romanı üzerinden II. Paylaşım Savaşı yıllarını irdelemeye çalışacağım bu yazımda. Konumuza örnek seçtiğimiz yazarları ve yapıtları şöyle sıralayabiliriz:Doris Lessing – Alfred İle Emily, Erich Maria Remarque-İnsanları Sevmelisin, Philip Kerr-Sahra Grisi, Siegfrield Lenz-Almanca Dersi ve Stefan Zweig-Satranç.

SAVAŞ İNSAN ÜZERİNE OYNANAN KANLI BİR OYUNDUR

Savaşın insan üzerine  oynanan kanlı bir oyun olduğu gerçeğinin altını çiziyor, beş Avrupalı yazarın beş romanı da. Satranç’ta Stefan Zweig kenara itilmiş insanların savaş öncesinde harekete geçirildiğini verirken, Remarque İnsanları Sevmelisin’de ise savaş mağduru insanların ülkelerinden uzakta çok kötü koşullarda nasıl yaşam mücadelesi verdiklerini anlatıyor.

Doris Lessing’in Alfred İle Emily adlı yapıtlarında yazardan ve yapıtlarından izler bulurken I. ve I. Paylaşım Savaşı öncesi ve sonrası okura sunuluyor. Yani savaşsız bir dünyanın daha güzel olduğu gerçeği üzerinde duruluyor.

Philip Kerr II. Paylaşım Savaşı’nı Fransa’daki toplama kampları üzerinden veriyor. Yazar romanında Dreyfus olarak anılan olaylara adı karışan Emile Zola’nın torunu kızdan da söz ediyor.

Almanca Dersi adlı romanında ise Siegfried Lenz bizzat II. Paylaşım Savaşı yıllarının polisinin yaşantısından veriyor, insanlığın karanlık savaş yıllarını.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

 

kaynakça:

1-İnsanları Sevmelisin (Roman), Erich Maria Remarque Çeviren:Esat Nermi Erendor, Everest Yayınları’nda I. Basım:Temmuz 2017, İstanbul

2-Stefan Zweig, Satranç, Türkçesi:Murat Batmankaya, Everest Yayınları’nda I. Basım:Ekim 2014, İstanbul

3-Doris Lesing, Alfred ile Emily, Can yayınları, İngilizce’den çeviren Püren Özgören, I. Basım:Temmuz 2009-İstanbul

4-Sahra Grisi (Roman), Philip Kerr, Çeviren:Cem Demirkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim 2015

5-Siegfried Lenz, Almanca Dersi, Çeviren:Ayşe Sarısayın, I.Basım:Everest Yayınları, İstanbul-Nisan 2012

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016