OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İĞNE MIZRAK MERCİMEK KALKAN

  İĞNE MIZRAK MERCİMEK KALKAN

Şair Sennur Sezer’in çocuklar için hazırladığı birçok kitap bulunuyor. Bunlardan birisi de İğne Mızrak Mercimek Kalkan adını taşıyor. Büyülü Fener Yayınları arasında okura sunulan kitapta bilmeceler, oyun tekerlemeleri, Tören tekerlemeleri, Yanıltmacalar, Masal tekerlemeleri yer alıyor.

 

Sennur Sezer’in yapıtında bitki ve bitki ürünleriyle ilgili bilmeceler, doğa ve doğa olaylarıyla ilgili bilmeceler, Dille ilgili bilmeceler, Eşyalarla ilgili bilmeceler, Hayvan ve hayvan ürünleriyle ilgili bilmeceler, İnsan ve insan organlarıyla ilgili bilmeceler, İnsan ve insanların durumlarıyla ilgili bilmeceler, Taşıtlarla ilgili bilmeceler.

Oyun tekerlemeleri de sınıflandırılarak sunuluyor çocuklara. Bunlar:Sayışmalar, Oyunların sözlerini oluşturan tekerlemeler, Oyun olsun diye söylenen tekerlemeler, Çok  küçük çocuklara ablaları, ağabeyleri ya da annelerinin söylediği tekerlemeler, Çocukların arkadaşlarını kızdırmak için söyledikleri tekerlemeler, Çocukların hayvanlara söyledikleri tekerlemeler, Çocukların doğa olaylarında söyledikleri tekerlemeler.

Tören tekerlemeleri ise üç gruba ayrılıyor. Bunlar Ramazan tekerlemeleri, Saya tekerlemeleri ve Şakalı Sofra tekerlemeleri.

Kitabın diğer bölümlerini ise yanıltmacalar ve Masal tekerlemeleri oluşturuyor.

Sennur Sezer’in hazırladığı İğne Mızrak Mercimek Kalkan  adlı kitaptaki bilmece ve tekerlemeler, çocuklara tatilde hem eğlence hem de öğrenme olanağı sunuyor,  .

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Bilmece Ve Tekerlemeler (Çocuk Kitabı), Sennur Sezer, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Aralık 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016