OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

içimizdeki şeytan

IMAG1566İçimizdeki Şeytan

Fransız Edebiyatının harika çocukları arasında sayılan Raymond Radiguet’in ödüllü yapıtı ‘İçimizdeki Şeytan’ adlı kitabı “Büyük Aşklar” dizisinden okura sunuldu. Yapıt ülkemizde daha önce değişik yayınevlerince Türk okuruna sunulmuştu.

aşk romanları

Everest Yayınları’nın “Büyük Aşklar” dizisinden okura daha önce birkaç yapıt daha sunulmuştu. Bunlar arasında hemen aklıma gelen D.H. Lawrence’dan ‘Bakire ve Çingene’,  Alain Fournier’den ‘Adsız Köşk’,  Françoise Sagan’dan ‘Hoş Geldin Hüzün’, Ahmet Mithat Efendi ve Fatma Aliye’den ‘Hayal ve Hakikat’ … yayımlanmıştı.

aşk 

Raymond Radiguet’in ‘İçimizdeki Şeytan’ adlı yapıtın ana izleği aşk olarak öne çıkıyor. Elbette yapıt değişik izleklerle karşılaşıyor olasa da aşk kendini iyidenradiguet1large iyiye öne çıkarıyor. Kendinden büyük bir kadınla aşk yaşayan bir delikanlının anlatıldığı romanda I. Paylaşım Savaşı yıllarının da izleri görülüyor.

“Aşk ona bir köle yaradılışı veriyordu. Bense böyle ilk kez söz sahibi olmak gibi bir görev karşısında zor durunda hissediyordum kendimi; emretmek mi yoksa savunmak mı? Sessizliğim, ona gitmesine izin verdiğimi anlatır herhalde, diyordum.” (s.116)

I. Paylaşım Savaşı

Raymond Radiguet’in ‘İçimizdeki Şeytan’da I. Paylaşım savaşı yıllarında yaşanılan bir aşk öyküsünü anlatıyor. Savaşla ilgili çok ayrıntılara yapıtta girilmiyor. Ayrıntıya girilmemesine karşın insan yaşamı üzerindeki olumsuzlukları görülüyor, yapıtta.

“Ateşin ışığında birlikte oturuyorduk. Kocasının her gün cepheden gönderdiği mektuplardan çoğunu ateşe atıyordu. Bu mektuplardaki kaygılardan anlaşılıyordu ki, Marthe’ın ona yazdıklarından sevgi her gün biraz daha azalıyor, mektupların arası günden güne seyreliyordu.” (s.68)

Raymond Radiguet’in ‘İçimizdeki Şeytan’da iki aşığın duygularını verirken I. Paylaşım Savaşı’ndan da kimi izler aktarıyor.

Mustafa ASLAN

————————-

İçimizdeki Şeytan, Raymond Radiguet, Çeviri:Mehmet H. Doğan, Everest Yayınları’nda I. Basım: mayıs 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016