OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İçeriye Bakan Kim?

İÇERİYE BAKAN KİM?

Mehmet Günsur’un 2003 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazanan İçeriye Bakan Kim? adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura ulaştı.

“Koltuklara oturduk. Kahve istedi. İçtik. Baharın ilk belirtileri başlamıştı. Bahçedeki erik ağaçlarında çiçeğe dönüşmeye hazır omurcuklar. Güneş güzeldi, evi ısıtıyordu.”(s. 159)

 

ÖYKÜLERDEKİ TABLOLAR

Mehmet Günsur’un ilginç bir yaşam öyküsü olduğunu söylemek gerekiyor ressam ve insan olarak. Ancak konuyu yaşam öyküsüne değil Günsur’un öykücü ve ressam yönü üzerinden edebiyat ve resim sanatı arasındaki ilişkiye değinmek istiyorum.

Mehmet Günsur’un İçeriye Bakan Kim? adlı yapıtında anlatımında açık bir şekilde resim görüyoruz. Ama bu resim boya ve fırçalarla değil sözcüklerden oluşan tümcelerle yapılıyor. Bazen doğaya ilişkin bir tablo olduğu gibi evin bir köşesindeki eşyalardan oluşan başka bir natürmort görüyoruz.

Neredeyse beyaz, açık gri taşlar, denize sertçe inan kınalı kayalıklar. Bitmeyen dalgalarla köpüren, kıyıya vurdukça yükselen yeşil su. Soğuk kuzey rüzgarlarıyla, hızlı, derin bir akıntıyla nehir gibi akan deniz. Yeşil, evsiz tepeler…” (s.105)

Mehmet Günsur İçeriye Bakan Kim? adlı kitabında  sanatçıların konuk edildiği  öykülerin yanı sıra   tablo görünümlü paragraflarını okuyabilirsiniz.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

İçeriye Bakan Kim? (Öykü), Mehmet Günsur, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Şubat2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016