OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

housang moradi kermani’yle ilgili mustafa aslan’ın yazıları

Housang Moradi Kermani, İran çocuk edebiyatının dünya çapında tanınan saygın adlarından birisidir. Yapıtları dünyanın değişik dillerine çevrilen yazar, uluslararası birçok ödülün yanı sıra 2004 yılında İran’da “unutulmayanlar” devlet üstün nişanı ödülü sahibidir.

1944 yılında İran’ın Kerman kentine bağlı Sirç Köyü’nde doğan Kermani ilkokulu köyünde okuduktan sonra ortaokul ve liseyi Kerman’da tamamladı.

 

Houseng Moradi Kermani’ni dilimize kazandırılan yapıtları arasında Mecit’in Serüvenleri (3 cilt), Reçel Kavanozu, Ayın Ondördü Gibi, Tandır ve Testi’yi sayabiliriz.

 

İzlek çeşitliliği

 

Housang Moradi Kermani’nin yaşamından derin izler taşıyan çocuklar için yazdığı öykülerde izlek çeşitliliği göze çarpıyor. Onun yapıtlarında eğitimden, kültürel farklılıklara, tüketici haklarından demokratik toplum yapısı konularına değin geniş bir alanda geziniyor.

 

Kermani’nin Reçel Kavanozu ve Ayın On Dördü Gibi’de tüketici haklarından demokratik toplum oluşturma çabalarını, farklılıklar, eleştiri ve hoşgörü izlekleriyle karşılaşıyoruz.

 

Eğitim geniş izlek ağının içinde en fazla yer tutan olarak çıkıyor, Kermani’nin yapıtlarında. Reçel Kavanozu, Mecit’in Serüvenleri, Tandır, Ayın On Dördü Gibi yapıtlarında eğitimin öne çıktığını görüyoruz.
Kardeş tabağı

 

Yazar, Türk çocuklarına sunduğu öyküleri için ‘komşu tabağı’ndan sunulan bir ikram olarak görüyor. Neden mi? Bunu Kermani şöyle açıklıyor, “Ben yıllarca   sizin “komşu tabağı” içinde bize gönderdiğiniz öykü ve şiirleri büyük bir zevkle okudum…” dedikten sonra “komşu tabağı”nın boş geri gönderilmeyeceğini belirtiyor. Ben sözü Kermani’den daha ileriye götürerek “kardeş tabağı” olarak nitelendiriyorum, bu boş gönderilmeyen tabağı. Yazarın ülkemiz çocuklarına sunduğu tabağın adının bana göre “kardeş tabağı” olması nedenleri arasında kültürel benzerliklerimizden ve günümüz koşullarında bölge ülkelerinin kardeşliğinin pekiştirilmesi gerektiği inancımdan kaynaklanıyor.
Housang Moradi Kermani’nin yapıtları Türk insanının yaşamına çok uzak değil. Sonuçta bir kardeş edebiyatın kardeş tabağından sunulan ürünlerdir, bunlar.

——————-

Kaynakça:

Housang Moradi Kermani, Mecit’in Serüveleri-1-2-3, Kelime Yayınları, İstanbul

Housang Moradi Kermani, Reçel Kavanozu, Kelime Yayınları, İstanbul

Housang Moradi Kermani, Tandır, Kelime Yayınları, İstanbul

Housang Moradi Kermani, Ayın On Dördü Gibi, Kelime Yayınları, İstanbul

Housang Moradi Kermani, Testi,  Kelime Yayınları, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016