OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

housang moradi kermani ve ayın on dördü gibi ile ilgili mustafa aslan’ın yazıları

 

Housang Moradi Kermani ve ‘Ayın On Dördü Gibi’

 

 

 

Housang Moradi Kermani İran’ın bilinen çocuk kitapları yazarlarından. Yazar yalnızca ülkesinde tanınmıyor. Yapıtları Çince’den Arapça’ya, Yunanca’dan Ermenice’ye kadar birçok dile de çevrilmiş. Ayrıca Hans Christian Andersen Jüri Özel Ödülü ile UNİCEF Çocuk Ödülü aldığı ödüllerden sadece ikisi. Yapıtlarının film senaryolarının vazgeçilmezleri arasında olduğunu da söylersek abartı sayılmaz.

 

Housang Moradi Kermani’nin çocuklar için yazdığı yapıtlar ülkemizde Kelime Yayınları arasında çıkıyor. Bugüne değin adı geçen yayınevinde Başta ‘Ayın On Dördü Gibi’ olmak üzere ‘Reçel Kavanozu,’ ‘Mecit’in Maceraları,’ Tandır gibi birçok kitabı yayınlandı.

 

Değişim ve eğitim

 

Housang Moradi Kermani’nin  ayın On Dördü adlı yapıtı çocukları gelişmelere kayıtsız kalmama ve değişme konusunda bilgiler sunuyor.

 

‘Ayın On Dördü Gibi ‘ adlı yapıtında çocuğun dünyasına eleştiri ve hoşgörü kavramlarını konuk ediyor. Karikatür çizimi üzerinden verdiği hoşgörü ve eleştiri izlekleri zengin örneklerle pekiştiriliyor. Öğrencileri karikatür öğretmeninin karikatürünü çiziyor. Öğretmen bu konuda olgunluk gösteriyor. Ama karısı, annesi tam tersi  bir davranış içine giriyorlar. Kahramanın karısı ve annesi öğrencilerin çizdiği karikatür konusunda, hoşgörü kalıpları dışına hemen hemen her sözcüğüyle çıkan sözler ediyor.

 

“”-Vah oğlum vah bu ne?! Neden kendini böyle maskara ettirdin? Ne günlere kaldık Allahım.! El kadar çocuklar öğretmenleriyle alay ediyorlar, şuna bak. Ben olsam artık onlara ders vermem ya da analarından emdikleri sütü burunlarından getiririm. Gör bak çocuğumu nasıl çizmişler!” (s.s. 44-45)

 

 

Farklılıklarımız köstek mi?

 

 

Farklılıklara tahammül konusu eleştiri ve hoşgörüden ayrı düşünülemez, kuşkusuz. Ancak ayrı ele alınmasında günümüz için çok önem taşıyor. Birlikte yaşama, bizim gibi olmayanları, düşünmeyenleri de kabullenme noktasında yapıtın dikkat çekici özelliklerinden biri olarak söylenebilir.

 

 

 

Geleceği bugünden güzellikler içinde hazırlama çabasının bir ürünü, ‘Ayın On Dördü Gibi’ Ortaya konulan hemen her konuda çocuğa geleceğin kuruluşunda olumlu katkılar sunması konusunda gözden kaçmayacak düzeyde olduğu görülüyor.

 

Farklılıklarımız ve gelecek… Farklılıklarımız birlikte geleceği kurma konusunda bir engel değil, Kermani’ye göre. Tam tersine farklılıklarımızı kabullenerek zenginleşebiliriz. Her açıdan zengin bir gelecek kurmanın yolu  bizim gibi olmayanları kabullenmekten geçiyor.

 

Housang Moradi Kermani ‘Ayın On Dördü Gibi’ adlı yapıtında eleştiri, hoşgörü, farklıklarımız kabullenme, eğitim… vb izlekler birbiriyle yarışıyor. Kitap çocuğu bugünden demokratik edimlerin çocuğa kazandırılması açısından önem taşıyor.

 

 

 

Housang Moradi Kermani, Ayın On Dördü Gibi, 1. Basım: Kasım 2008, Kelime Yayınları-İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016