OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Hoşçakal

HOŞÇAKAL

Erol Göka’nın Hoşçakal adlı yapıtı Mona Yayınları arasında okura sunuldu. Daha önce psikoloji alanındaki çalışmalarıyla tanıştığımız yazarın , bu yapıtı da ölüm ve yas konularını  içeriyor.

ÖLÜM VE YAS

Erol Göka, Hoşçakal adlı yapıtına adını verdiği gibi  ebedi bir ayrılışı anlatan sözcükle okura sunmayı uygun görüyor.   Göka ölüm nedeniyle olan ayrılmayı Hoşçakal sözleriyle anlatıyor.

Ölüm sonrası yas konusunu çeşitli boyutlarıyla ele alan Göka’nın çalışmasının bence önemli bir bölümünü Çocuk ve Ölüm oluşturuyor. Çünkü büyüklerin en zorlandığı ya da yanlış yaptıkları konulardan birisi olduğunu düşünüyorum, bir yakını öldüğünde bunu anlatma biçimi.

ÖLÜM KAVRAMI

ÖLÜM BİLİNCİ

Modernlerin ölümden kaçışı, Ölümü düşünmek sağaltıcıdır, Ölümü düşündüren olaylar, Otantik-sahici, hasbi- olmak veya olmamak.

ÖLÜM KORKUSUÖLÜME KARŞI TUTUMLAR VE ÖLÜMÜ, İNKAR BİÇİMLERİ, ÖLÜMSÜZLÜK ARZUSU, PSİKOLOJİK ÖLÜM, DÜNYALAŞMA, HEM FELSEFE HEM PSİKOLOJİ:ÖLÜMÜ İSTEMEK.

GİTMEK Mİ ZOR KALMAK MI ?

“ACI KAYBIMIZ”, Yas gereklidir, Yas süreci, Kapanmayan kayıp yarası:Hastalıklı matem, Bozulmuş yas yetisi ve komplike matem, Depresyon mu, matem mi? Formun üstü, Sonsuz matem, Yas sürecindeki insanlara yardım ve yaklaşım, yas terapisi, Yas kültürü ve dini inanç, Ölümeye yatmak, Ölüme yaklaşan hastaların psikolojisi.

ÇOCUK VE ÖLÜM

Çocuklarda ölüm kavramı, Çocuklara ölüm nasıl anlatılır? Çocuklara ölüm haberleri nasıl verilir? Çocuklar nasıl yas tutarlar? Yakınını kaybeden çocuklara yaklaşım, Ölümcül hastalığı olan çocuklara yaklaşım.

Erol Göka edebiyatın da ölümsüz izlekleri arasında yer alan ölüm konusunu Hoşçakal adlı yapıtında çeşitli yönleriyle  irdeleyerek okurla paylaşıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Hoşçakal, Erol Göka, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Mayıs 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016