OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Homeros İçin Bir Gezi Rehberi

HOMEROS İÇİN BİR GEZİ REHBERİ

Alfa Yayınları John Freely’nin Homeros İçin Bir Gezi Rehberi (Türkiye ve Akdeniz Boyunca Odyssus’un İzinde)  adlı yapıtı okurlara sundu.

Yapıtta yazarın notundan sonra Homeros’un Dünyası adlı bölüm yer alıyor. Yazar bu bölümde   Fenike Alfabesi’yle ilgili saptamasını okurla paylaşıyor, “Yunan tüccarların en önemli kültürel kazanımı, Herodotos’un phoinikeia dediği, Fenike alfabesi olmuştur. Fenikeliler kendilerinden önceki hece yazısını basitleştirmiş ve yirmi iki harflik standart bir alfabe olarak değiştirmiştir.” (s.24)

Kitapta yer alan diğer konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor: Akhilleus’un Öfkesi, Karma Kalabalık ve Büyük Göç, Düşüşten sonra Troia, Antik Troia’nın Yeniden Keşfi, Troia ve Troas, Kahramanlar Dönüyor, Kalypso’nun Adasına Veda, Şarap Rengi Ege’yi Geçerken, Harikalar Diyarı, Cadının Sarayı, Sirenlerin Ülkesi, Ölümle Diyalog, İthake’ye Dönüş, İntikam ve Yeniden Birleşme, Odysseia Devam Ediyor.

“Hermes hemen sandallarını ayağına geçirir, yanına ne geliyorsa alır ve karaların, denizlerin üzerinden süzülüp uçarak Kalypso’nun adasına gelir.”(s.173)

İlya’da ve Odysseia destanları için bir rehber niteliği taşıyan yapıt aynı zamanda ülkemizin Ege ve tüm Akdeniz sahillerinde Homeros’un izini fark etmemizi sağlayan bir yapıt, John Freely’nin Homeros İçin Bir Gezi Rehberi adlı yapıtı.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::

Homeros İçin Bir Gezi Rehberi (Türkiye ve Akdeniz Boyunca Odyssus’un İzinde) , John Freely, Çeviren:Abdullah Yılmaz, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016