OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HİTLER KİTABI  VE STALİN

HİTLER KİTABI  VE STALİN

Henrik Eberle – Matthias Uhl’in editörlüğünü yaptığı Hitler Kitabı Alfa Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

HİTLER VE KADINLAR

Hitler’in yaşamına birçok kadın girdiği bilinen bir gerçek. Bunlar içinbde dikkat çeken bir kadın ve bir ilişkisi vardır. Bu Eva Braun’la olan ilişkisidir. Çünkü ölüme gittiği kadındır, Eva Braun. Bu yazı daha çok Hitler ve Eva Braun üzerinden şekilleniyor.

MİTOS OPERASYONU

Hitler’in intiharının ardından ölüm haberlerinin yayılması ancak cesede ulaşılmamaı kimi kuşkulara yol açıyor. Bu durumda saldırı altındaki Sovyetler Birliği yöneticilerinden Stalin bu konuda araştırma yapılmak üzere Halk Komiseri Sergei Kruglov başkanlığında bir ekip hazırlatıyor.Kitapta operasyon ve sonrası Hitler Kitabı’nın Stalin’den sonra araştırmacılara açılması anlatılıyor.

Kitap Hitler’in en yakınındaki Heinz Linge ve Otto Günsche adlı iki kişinin ifadeleri ve  yazdıklarından oluşuyor. Hitler kendisinin ve karısı Eva Braun’un   cesetlerinin yakılması emrini de bu iki kişiye vermişti.

 

HİTLER’İN SEVGİLİSİ EVA BRAUN

Bir öğretmenin kızı olan Eva Braun Hitlerle olan ilişkisinin onu siyanürle yaşamına son verecek noktaya getireceğini ilişkilerinin ilk günlerinde tahmin bile edemiyordu, edemezdi de.

Sondan başlayarak anlatacak olursak, Rus keskin nişancılarının yakınlarına kadar geldikleri haberi gelince  intihar etmeden önce sığınakta elbiselerini çıkarmadan ve tabancalarıyla uyuduklarını söylersek Hitler ve yakınlarının abartmış sayılmayız.

“…Divanın solunda  Hitler oturuyordu. Ölüydü. Yanında da ölü Eva Braun  vardı. Hitler’in sağ şakağında bir feniklik madeni para  büyüklüğünde  bir kurşun yarası vardı, yanağından aşağı bir kan izi iniyordu.”(s.436)

SIĞINAKTA NİKAH

Eva ve Hitler’in ilişkileri ilginçliklerle dolu olduğunu söylesek çok da abartı sayılmaz. Bunların içinde en göze çarpanları arasında sığınakta kıyılan nikahı söyleyebiliriz. Almanlar Rusların hükümet binalarını bile kuşattığı haberini aldıkları sırada kıyılıyor, bu nikah. Hitler nikahın ardından bir düğün çayı demlenmesini istiyor.

HİTLER VE EVA TANIŞIYOR

Hitler’in anlayışına göre kadının aptalı makbul olduğıu görülüyor yapıtta. Hitler’le tanışmadan önce bir fotoğraf stüdyosunda çalışıyordu. Hitler’in yeğeninin gizemli bir şekilde canına kıymasından sonra Hauffman 20 yaşındaki Eva Braun’u Hitler’le bir araya getirdi.Hitler ona Münih’teki evinin yakınında bir ev yaptırmasına karşın orada pek görüşmediler. Hitler bu ilişkiyi halkın gözünden ırak bir yerde yani Prinzregentenplatz’daki evine yaşamayı  daha uygun buldu.

“Eva küçük bir valizle geliyor. Sportif bir tip:İnce yapılı, yüzü zinde görünüyor. Zevkli giyiniyor.Merdiveni hızla çıkıyor. Kapıyı ona Linge açıyor.” (s.49)

HİTLER, EVA VE UYRICILAR

Stalin’in Hitler’in en yakın iki adamına kaleme aldırdığı Hitler Kitabı adlı yapıtta diktatörün cinsel yaşamına ilişkin kimi ilginç bilgiler de yer alıyor. Bu bilgileri yapıt boyunca yer yer bulunabiliyor. Bu ilginç bilgilerden bir tanesi Hitler’in Eva ile ilişkisi süresince uyarıcı ilaçlar kullandığını okuyoruz.

Editörlüğünü Henrik Eberle – Matthias Uhl’un yaptığı Hitler’in en yakınındaki Heinz Linge ve Otto Günsche adlı iki kişinin ifadeleri ve  yazdıklarından oluşan Hitler Kitabı yakın tarihimizin bir diktatörü üzerinden dünyamızın nasıl şekillendiğini görüyoruz.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

  Hitler Kitabı, Editörler:Henrik Eberle – Matthias Uhl, Çeviri:Mustafa Tüzel, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Aralık 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016