OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Hınzır Kız

HINZIR KIZ

Erhan Bener’in Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan Hınzır Kız adlı romanının yeni basımı Everest Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

“Onunla birlikteyken pek hissetmiyordu belki, ama onu göremediği günler ve geceler, kendini acınacak kadar yalnız ve zavallı buluyordu. Buraya geldiği ilk günlerde, çok kısa zamanda tükenmelere aday olduğunun bilinci içinde, kendini büyük bir direnç abidesiymiş gibi ayakta tutmaya çalışmasına karşın, küçümsediği bütün o öteki zavallı emekli valilerden, büyükelçilerden, müsteşar ve genel müdürlerden, emniyet müdürlerinden…” (s.215)

12 EYLÜL DARBESİ

Erhan Bener Hızır Kız adlı romanında  aralarında yaş farkı olan  bir adam ve kadın arasındaki ilşkiyi anlatırken geriye dönüşlerle 12 Eylül Darbesini de veriyor. Darbe dönemindeki insan hakları ihlallerini geniş geniş yer vermese de oldukça başarılı bir şekilde veriyor.

“Askeri darbeden önce burası örgüt eviydi. Polisten kaçanlar burada saklanırlardı. Bir polis baskınında, resmi bildirilere göre,  teslim ol çağrısına ateşle karşı koydukları için öldürülenlerin kan izleri bile silinmemişti duvarlardan. Aysel o olaydan yıllar sonra, eskiden olup bitenleri…”(s.92)

 

KADINLAR-ERKEKLER

Erhan Bener Hınzır Kız adlı romanında kadın erkek ilişkilerine odaklandığı görülüyor. Kahramanımızın yaptığı evlilik sonucu istediği  mutluluğu bulamadığını her fırsatta yapıtın sayfaları arasında görüyoruz.

Karısının ikinci kocası olan kahramanımız yaptığı evlilik sonrası yaşadıklarını bir erkek gözüyle anlatıyor.  İntihar girişimiyle ölümle göz göze gelmiş genç bir kadın ve onun annesi üzerinden de kadınların aşk ve evlilik durumlarını anlatıyor. Emekli bir valiyle yakınlaşan ve aşka dönüşen  bir ilişki yaşayan genç kadının annesi ise onları terk ederek başka bir erkekle kaçıyor.

Erhan Bener Hınzır Kız adlı romanında bir yanıyla kadın erkek ilişkilerindeki çıkmaz noktalarının karanlıklarına ışık tutup aydınlatmaya çalışırken ülkenin yakın tarihindeki sancılı dönemleri okura ustalıkla sunuyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Hınzır Kız, Erhan Bener, Everest Yayınları’nda I. Basım: Nisan 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016