OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

hikaye peşinde koşan padişah

IMAG3307HİKAYE PEŞİNDE KOŞAN PADİŞAH

Kapı Yayınları arasında doksan aradan sonra ilk kez tam metin olarak yayımlanan, ‘Hikaye Peşinde Koşan Padişah’ iç içe geçmiş, birbirini izleyen ve birbiriyle ilintili hikayelerden oluşuyor. Bibiriyle ilntili olması yönüyle tek bir öyküden de oluşuyor denebilir.

13. yüzyılda BasraPadişahı Hatem-i Tai’nin (Hatem) kendisine anlatılan birinin gerçekte olup olmadığını öğrenmek için yaptığı gezi ve sonrasının anlatıldığı bu yapıt Kelile ve Dimne, Binbir Gece Masalları,  Binbir Gündüz Masalları, Decameron… gibi birçok hikayeyle kimi ortak özellikler de taşıdığını belirtmek gerekiyor.

“Hatem eskicinin heyecanını göz önündebulundurarak en başından söze başladı. Çöl adamıyla buluşmasını, onu hikayesini anlatmaya zorladığını, onun kendisini şeyhe gönderdiğini, şeyhin çöl adamının gerçekte bir şehzade olduğunu ve hikmet havuzuna dalarak türlü dert ve belalara uğradığını, bir dakika içinde başını sudan çıkarmasına karşılık bunca maceralar yaşadığını başından sonuna hikaye etti.” (s.91)

hikayeler

‘Hikaye Peşinde Koşan Padişah’ adlı kitapta yer alan kimi hikaye adlarını şöyle sıralayabiliriz:Benden cömerdi var mı? Cüneyd el-Cünad’ın hikayesi, Hazreti Ali’nin hikayesi, Yollar ulanır yollara, Uğru ile Aslan, Aşkın cefası ve sefası, Hazreti İsa’nın dirilttiği kız, İnsandan kaçan genç:Saraydan çöllere, Hazreti Süleyman’ın ölümcül hastalığı, Küp içinde hindistan yolculuğu, Çamaşırcı niçin ikide bir minareye çıkıp iner? Padişah damatlığı, Görülmemiş ticaret, Yeryüzünde bir cennet köşesi, Kör Arap niçin ensesine parayla tokat attırır? Elmas kıran genç neden elmasları ezip yele savurur? Kız Padişahın tükenmez zenginliği nereden gelir?

bilmece ve hikayeler

‘Hikaye Peşinde Koşan Padişah’ taki hikayelerin birbirinin süreri (devamı) olduğunu daha öncebelirtmiştik.  Hikayeler birbirin,in devamı olmaktan öte birbirinin gizini, sorusunu, bilmecesini açıklayan özellikler detaşıyor. Örneğin ilk hikayelerde anlatılan Kız Padişah’la ilgili bir konu bir bilmece ya da soru işareti olarak bırakılıyor. Bu aradaokurun merakı kamçılandıkça kamçılanıyor. Kız Padişah’ın hikayesinde sunulan giz kitabın sonundaki hikayelerde açıklanıyor.

‘Hikaye Peşinde Koşan Padişah’ doksan yıl aradan sonra ilk kez günümüz Türkçesi ve tam metin olarak okura sunuluyor!

Mustafa Aslan

——————–

Hikaye Peşinde Koşan Padişah, Günümüz Türkçesiyle hazırlayan:N. Ahmet özalp, I. Basım:Kapı yayınları, İstanbul, Nisan 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016