Hicazi, Orhan Kemal ve Aziz Nesin

 

                                                     Hicazi, Orhan Kemal ve Aziz Nesin

 

Çağdaş İran edebiyatının saygın adlarından Muhammed Hicazi’nin tiyatro oyunu Mahmut Bey’i Millet vekili Yapın günümüz sorunlarına dikkat çeken bir yapıt.

Yapıtta İran’da Meşrutiyet hareketinden sonraki gelişmelerle birlikte yaşananların yanı sıra çıkarcı politikacıların  durumlarını da ortaya koyuyor. Halkın temsilcisi  olarak nasıl seçildiklerini daha sonra iş takipçiliğinden başka bir şey yapmadıklarını görüyoruz, Hicazi’nin yapıtındaki kahramanı Mahmut aracılığıyla..

ORHAN KEMAL VE  HİCAZİ

Muhammed Hicazi İran’ı Meşrutiyet sonrası siyasal yaşamını anlatırken Orhan Kemal ve Aziz Nesin de yapıtlarında Türkiye’deki Mahmutları anlatıyor. Orhan Kemal’in  kimi farklılıkları olsa da siyaset alanında yaşanan çıkar hesaplarını veriyor.

Orhan Kemal’in Hanım’ın Çiftliği üçlemesinde ise siyasetin çıkar için yapıldığı gerçeğinin altını çiziliyor. Hicazi de Mahmut tiplemesiyle halkın temsilcisi değil, kişisel çıkarlarının peşinde koşan birini canlandırıyor, oyununda.

Milletvekili olan Mahmut, oyunda ağabeyi Hacı’nın iş takiplerini yapıyor, usulsüz kazanç elde ediyor.

Gerçekte CHF’li olan Muzaffer Bey, Truman  doktrini sonrası küçük Amerika olma hayaline kapılan  DP’ye kredi almak için geçmeyi düşünüyor. Ekonomik çıkar sağlama işini siyaseti kullanarak yapmayı Hicazi’nin Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın‘da da görüyoruz.Muzaffer Bey’in karşı parti olarak adlandırdığı parti ilerleyen sayfalarda Atatürk’ün ruhunun attığı parti olarak itelemeye başlıyor.

 

AZİZ NESİN VE HİCAZİ

Aziz Nesin’in Zübük adlı romanı  Muhammed Hicazi’nin Mahmut Bey’i Milletvekili Yapalım tiyatro oyunuyla ok benzeşen yönleri olduğu görülüyor. Aslında Mahmut İran’ın Zübük’ü ya da Zübük Türkiye’nin Mahmut’u.

Zübükzade İbrahim  çevresinin saflığından yararlanarak adım adım çıkarken siyaset basamaklarını Hicazi’nin Mahmut’u ise örgütlü bir güç tarafından çıkar karşılığında milletvekili yapılıyor.

“Mahmut: (Gülerek) Ben şerefimi evde bırakıp meclise giderim. ” (Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın, s.106)

Yazınsal tür olarak farklı olsalar da İran Edebiyatından Muhammed Hicazi , Türk Edebiyatının iki önemli  adı Orhan Kemal ve Aziz Nesin siyaset yollarındaki kimi oyunları okura sunuyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

 

Kaynak:

-Muhammed-i Hicazi, Mahmut Bey’i Milletvekili Yapın, Çeviren:Ali Güzelyüz, I. Basım:Demavend Yayınları, İstanbul

-Orhan Kemal, Hanımın Çiftliği, Everest Yayınları

-Aziz Nesin Zübük, Aziz Nesin Vakfı Yayınları

Updated: 20 Ekim 2018 — 20:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir