OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HİÇ KİMSE SENİN KADAR BURAYA AİT DEĞİL

20170713_173223HİÇ KİMSE SENİN KADAR BURAYA AİT DEĞİL

Miranda July’nin Hiç Kimse Senin Kadar Buraya Ait Değil adlı öykü kitabı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Miranda July’nin yapıtında on altı öykü yer alıyor. Öykülerin adları sırasıyla şöyle sıralanıyor: Ortak Avlu, Yüzme Takımı, Majeste, Merdivendeki Adam, Kız Kardeş, Bu Kişi, Romantizm, Hiçbir Şeye İhtiyaç Duymayan Bir Şey, Bir Kapıyı Öpüyorum, Lam Kien’deki Çocuk, 2003’te Sevişmek, On Gerçek, Hareketler, Mon Plaisir, Doğum Lekesi, Çocuklara Nasıl Öykü Anlatılır? Teşekkür

“Zaman hiç de incelikli olmayan bir biçimde ve benim iznimi almadan geçti. Tom ve Sarah’yla ilişkim önemli günlerle sınırlı kaldı:Lyon’un okul bitirme törenine, Tom’un doğum gününe, Şükran Günü’ne, Noel yemeğine çağrıldım. Lyon Noel için eve gelmedi, ama üçümüz de birer Okanogan İngiliz Columbia Üniversitesi’nden OICU tişörtleri gönderdi.” (s.172)

KADINLAR

Miranda July’nin Hiç Kimse Senin Kadar Buraya Ait Değil adlı kitabında ter alan öykülerde kadınların ağırlıklı kahramanlar arasında olduğu görülüyor. Değişik durumlardaki kadınlar veriliyor, öykülerde. Kadının maruz kaldığı kötü durumları da gündeme getiriyor. Örneğin, ‘Hiçbir Şeye İhtiyaç Duymayan Bir Şey’  adlı öyküsünde bir yakını tarafından taciz edlme olayını anlatıyor.

“Uzatılmış bir eldi, bir kadının kuru, açık avucu ve ben tuttum. Kursa gitmeden önce bir göz atmak için eve erken döndüm. Her şeyi onun gözüyle görmeye çalıştım. Hayatıma yeni birini sokmadan önce bunu hep yaparım, beni tanımalarını kolaylaştırmak için kim olduğumu yakalamaya çalışırım.” (Miranda July’nin Hiç Kimse Senin Kadar Buraya Ait Değil, s.119)

CİNSELLİK

Hiç Kimse Senin Kadar Buraya Ait Değil  adlı yapıtında Miranda July cinsel öğelere de yer veriyor. Buradan cinselliğin ağırlıklı olmadığını eyri geldiğinde uygun bir biçimde okura sunduğunu belirtmek gerekiyor.

“… Artık cinsel ilişkiye girmiyoruz. Benim hatam, yakınmıyorum.Yanında yatıp vajinama sinyal göndermeye çalışıyorum, ama bu, kablosuz televizyonda kablolu kanal aramaya benziyor. Beynim seks istiyor ama vajinam yalnızca bir daha işeyeceği zamanı bekliyor.” (Mon Plaisir, s. 130)

Miranda July’nin kaleme aldığı Hiç Kimse Senin Kadar Buraya Ait Değil   adlı yapıtı zevkle okuyacağınız öyküler içeriyor.

 

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Hiç Kimse Senin Kadar Buraya Ait Değil  (ÖYKÜ), Miranda July, Çeviri:İnci Asena, I. Basım:Everest yayınları, İstanbul, Temmuz 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016