OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

hey çocuklar ! vesta linéa’nın serüvenlerine ne dersiniz?

20160123_180039

 

 

20160123_180017

 

 

 

vesta linéa ‘yla tanışır mısınız?

 

Büyülü Fener Yayınları Vesta Linéa’nın birbirinden güzel beş serüvenini okurlara sundu. Çocuk dünyasını çevresiyle birlikte veren yapıtlar çocuklara yeni bir kahramanla tanışma yolunu açıyor.

beş kitap

Vesta Linéa’nın yayımlanan dizisinde beş kitap yer alıyor. Bunlar:Uyu Artık Vesta Linéa, Vesta Linéa Çok Üzgün, Vesta Linéa Ayışığında, Vesta Linéa ve Sevgili Köpeği ve Vesta Linéa ve Canavar Anne.

Kitaplşar birbirini tamamlar özellikler taşımakla birlikte tek tek okunduğunda da kopukluk oluşturmuyor. Serüvenlerin her biri kendi içinde bir bütün oluşturuyor.

Vesta Linéa dizisinin kahramanımız  bir ailenin ortanca çocuğu olarak çıkıyor okurun karşısına. her çocuk gibi oyun oynamayı çok istiyor. Kıskançlığı da unutmamak gerekiyor. Kardeşler arası çekişmeler, bu yapıtların tatlı yanlarını oluşturuyor, tuzu biberi değil de.

 

20160123_180031

 

ortanca çocuk ne yapar?

Daha önce de söylediğimiz gibi Vesta Linéa bir ortanca çocuk. kendince ortanca çocuk olmanın yerine göre güzelliklerini yerine göre de zorluklarını yaşıyor.

Vesta Linea’da zaman zaman büyük kardeşin yardım ve korumasına gereksinim duyan kahramanımız bazen de onu bir engel olarak görüyor yapacakları önünde.

 

duygular

Vesta Linéa’nın serüvenlerinin yer aldığı beş kitapta da insana özgü kimi duyguların çocuklara verildiğini görüyoruz. devinmek, üzülmek, paylaşmak… Paylaşmak ama hem maddi bir şeyi paylaşmak olduğu gibi sevinci ve üzüntüyü de paylaşmak  duygularını da veriyor. Bunların bir canlının normal edimleri olduğu veriliyor.

umut

 

20160123_180007

 

Tove Appelgren’in kaleme aldığı beş kitapta da insana umut aşılayan tümceler ve bölümler yer alıyor. Üzüntünün ve sevincin yaşamın normal bir parçası olduğu anlatılıyor. Bunların da ötesinde çocuklara karanlığın sonunda aydınlığa açıldığı gerçeğinin altı çiziliyor. yani her şeye karşın umudu elden bırakmamak gerekiyor, iletisi veriliyor.

 

Mustafa ASLAN

———————–

1-Uyu Artık Vesta Linéa, Tove Appelgren, Resimleyen: Salla Savolainen, Çeviren:Ali Arda, Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Ocak 2016

2-Vesta Linéa Çok Üzgün,Tove Appelgren, Resimleyen: Salla Savolainen, Çeviren:Ali Arda, Büyülü Fener Yayınları,

3-Vesta Linéa Ayışığında,Tove Appelgren, Resimleyen: Salla Savolainen, Çeviren:Ali Arda, Büyülü Fener Yayınları,

4-Vesta Linéa ve Sevgili Köpeği, Tove Appelgren, Resimleyen: Salla Savolainen, Çeviren:Ali Arda, Büyülü Fener Yayınları,

5- Vesta Linéa ve Canavar Anne. Tove Appelgren, Resimleyen: Salla Savolainen, Çeviren:Ali Arda, Büyülü Fener Yayınları,

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016