OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Herbert Melzig, ‘Kemal Atatürk (Osmanlı’nın çöküşü, Türkiye’nin Dirilişi) ile ilgili mustafa aslan’ın yazıları

Herbert Melzig, ‘Kemal Atatürk (Osmanlı’nın çöküşü, Türkiye’nin Dirilişi)’ adlı yapıtında Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş döneminde yaşananları Mustafa Kemal Atatürk eksenli olarak anlatıyor.

ilk yıllardan…

Yapıt Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te politik mücadele verdiği yıllardan başlayarak Kurtuluş Savaşı sonrasında yaşananları, yeni devletin nasıl şekillendiğini anlatmakla kalmıyor sonrasını da veriyor. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu Atatürk devrimleri ve yaşananları da aktarıyor.

“Selanik’te Café’de yapmış olduğu konuşmada dostlarına ve yakın arkadaşlarına görüşlerini anlatırken o günlerdeki hedefinin  ne olduğunu tam açıklamamış olsa da, kafasından geçen devrimin devlette ve toplumda yapılması gereken çok derine inen değişiklikler olduğunu söylenişti.” (s.15)

Düşlerin yıkılışı

Herbert Melzig Türkkiye’nin Sevr anlaşmasına dayanılarak işgal edilmesi sonucunda yaşananlarla illi kimi değerlendirmelere de yapıyor. Bunlardan birisi işgalcilerin Türkişye’yi ele geçöirme düşü olduğunu belirtiyor. Ancak işgal sonrası verilen Kurtuluş Savaşı Lozan Anlaşması ve  çekilişlerinin bir düş kırıklığı olduğunu söylüyor.

  “Yıllarca Türkiye’nin güzel kentlerine, eşsiz kıyılarına el koymuş ve buralarda sonsuza kadar kalacaklarını sanan günün birinde çekilmeleri gerekeceğini düşlerinden bile geçirmeyen yabancılar bir buçuk ay içinde generalleri, askerleri, polisleri, jandarmaları, casusları, zırhlıları ve toplarıyla bir daha dönmemek üzere ülkeyi terk ederler.” (s.179)

Herbert Melzig, ‘Kemal Atatürk (Osmanlı’nın çöküşü, Türkiye’nin Dirilişi)’ adlı yapıtında Mustafa Kemal’in  verdiği poltitk mücadelenin ilk yıllarından başlayarak Kutuluş Savaşı sonrasında kurulan yeni devletin şekillenişi ve sonrasını veriyor.

Herbert Melzig, Kemal Atatürk (Osmanlı’nın çöküşü, Türkiye’nin Dirilişi), Çeviren Ahmet Arpad, 1. Basım:Nisan 2011, Alfa Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016