OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Herakleitos-Fragmanlar

IMAG2486Herakleitos-Fragmanlar

Herakleitos’un ‘Fragmanlar’ adlı yapıtı ilk kez Türkçe ve Yunanca olarak Alfa Yayınları Yunan ve Latin Kalsikleri dizisinden Prof. Dr. Cengiz Çakmak’ın çevirisiyle  yayımlandı.

ilk kez türkçe – yunanca

Keskin eleştirileriyle tanınan Efesli Herakleitos’un Türkçe-Yunanca ilk kez yayımlanan Fragmanlar adlı yaptıyla ilgili kitabın giriş bölümünde oldukça doyurucu bilgi veriliyor. Herman Diels’in 1922 baskısı Die Fragmante Der Vorsokratiker adlı yapıtı esas alınarak hazırlanan kitapta Herakliotos’un yaşamının da verilmekle yetinilmiyor, “Fragmanlar”ın kaynakları konusunda  kişi ve zaman verilerek okur aydınlatılıyor. Latin ve Yunan Klasikleri denince okurun kafasında oluşan soru işaretleri hemen hemen yok ediliyor.

Bilgilendirme yapıtla sınırlı kalmıyor. Cengiz Çakmak çevirisyle yayımlanan kitap daha önce yayımlananlardan farklı.  Türkçe’de ilk kez yayımlanan 139 fragmanın  ve her  fragman için ayrı ayrı bilgi veriliyor. Fragmanın kaynağı kişi ve yer belirtilerek sunuluyor.

“Bize ilk kez Yunanca ve Türkçe karşılıklı  bir metinde Herakleiotos’un zihnine yakın, zaman zaman onun kadar gizemli konuşan bir felsefecinin elinden çıkmış,çevirmenin söz oyunları, herakleitos’un söz oyunlarına katılmış. ” (s.11)

 herakleitos’un eleştirileri

Herakleitos ‘Fragmanlar’ adlı yapıtında eleştiri oklarını toplumun çoğunluğuna ve bilge olmayanlar kadar yerleşik düşünce yapısına yönlendiriyor. Onun elşitiri oklarından Homeros da nasibini alıyor.

”         56

(Hippolytos, Refutatio, IX.9.5)

İnsanlar  görünür şeyleri kavramada  bütün Yunanlıların en bilgesi olarak bilinen homeros gibi yanıldılar. Çünkü o bitlerini kıran çocuklar tarafından “Görüp yakaladıklarımızı bırakıyoruz, göremeyip  yakalayamadıklarmızı da  götürüyoruz,” denerek aldatıldı

 

Herakleiotos Yunan dünyasında yaygın olan bir öyküyü Homeros’u hırpalamak amacıyla kullanıyor…” (s.147)

Herakleitos’un ‘Fragmanlar’ adlı yapıtının yeni basımında  ilk kez yayımlanan 139 bölümün yer alması ve Türkçe Yunanca yayımlanması açsından dikkat çekiyor.

Mustafa ASLAN

——–

Herakleitos, Fragmanlar,Çeviren: Cengiz Çakmak, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2014

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016