OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Her Şeyin Nedeni

IMAG3246

HER ŞEYİN NEDENİ

John Gribbin’in evreni anlamaya yönelik yapıtı ‘Her şeyin Nedeni’ Alfa Yayınları Bilim Dizisisnden okura ulaştırıldı.

konular

“Trilyonda Bir” adını taşıyan giriş bölümünde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Samanyolu boyunca, Sıcak jüpiterler, Gezegen bolluğu, Tozlu başlangıçlar, Kozmik kimya, Gaia yaşamı, Diğer Gaiaları arayış.

“İki Paradoks Bir Denklem” adını taşıyan birinci bölümde yer alan konular şöyle sıralanıyor: Kozmik piyango ve Drake denklemi, Denetim paradoksu ve Kopernik ilkesi, Panspermia ve Fermi paradoksu, Yanıt arayışı.

İkinci Bölüm “Samanyolu’ndaki Yerimiz Hakkında Bu Kadar Özel Olan Şey Nedir?” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Galaksilerin oluşumu, Metallerin oluşumu, Samanyolu’nda karışan metaller, Samanyolu’ndaki yerimiz, Galaktik yaşanabilir Bölge, Yıkıcı Kuyrukluyıldızlar.

“Güneş Hakkında Bu Kadar Özel Olan Şey Nedir?” adını taşıyan üçüncü bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Dar yaşam bölgesi, Güneş ortalama bir yıldız değildir, Ortakları sarsmak, Geçmişten gelen patlamalar, Güneş metaliğinin gizemi, Güneş ölene kadar, Kıyamet Gününü ertelemek.

“Güneş Sistemi Hakkında Bu Kadar Özel Olan Şey Nedir?” başlığını taşıyan dördüncü bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Ele almak için fazla sıcak, Gezegenlerin oluşumu, Güneş sisteminin coğrafyası,  Dünya’nın oluşumu, Özel olan.

Beşinci bölüm “Dünya Hakkında Bu Kadar Özel Olan Şey Nedir?” başlığını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Gökyüzündeki bir elmas gibi, Gezegen yapbozu, Kıtaların yaratımı, Bir kuvvet alanı, Venüs ve Mars, Bir gezegen sabitleyicisi, Levha tektoniği ve yaşam.

“Kambriyen Patlaması hakkında Bu Kadar Özel Olan Şey Nedir?” başlığını taşıyan altıncı bölümde yer alan konular şöyle sıralanıyor:I. Durumsallık ve yakınsallık, Kambriyen patlaması, Burgess Şeyli, Durumsallık, Yakınsallık, Üçüncü yol.

Yedinci bölüm de altıncı bölümle aynı adı taşıyor: “Kambriyen Patlaması hakkında Bu Kadar Özel Olan Şey Nedir?” Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: II. Sıcak Sera Venüs/Kartopu Dünya, Derin donmanın ardından, Dengeleri değiştirmek, Dışarıdan mı içeriden mi? Arketipik çarpışma, Dışarıdan mı içeriden mi?Arketipik çarpışma, Kozmik bulutlar ve kuyrukluyıldız tozu, Elmas tozu ve bir tanrıçanın yüzünü gerdirme.

Sekizinci bölüm “Bizim hakkımızda bu kadar özel olan şey nedir? adını taşıyor:Bu bölümde yeralan konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz: Şans, zorunluluk ve ondalık sistem, Moleküler saat, Değişimin tetikleyicisi, Teknolojik medeniyetin kaderi, Dünya’nın kaderi, İkinci bir şans yok.

 

“Ay Dünya’dan yavaşça uzaklaştığı için bu sabitleyici etki zamanla azalacaktır, bu da Dünya üzerinde bizimki gibi bir medeniyetin oluşabileceği fırsat penceresini sınırlar. Ay oluştuğu zaman Dünya’ya çok daha yakındı;Ay’ın yörünge hareketinin  enerjisi gelgitleri tetiklemeye harcandığı için Dünya’dan devamlı uzaklaşmaktadır.” (s.173)

John Gribbin’in  ‘Her şeyin Nedeni’ adlı yapıtı evreni, evrenin oluşumunu ve sonrasını anlamamıza yardımcı olabilecek bir kitap.

Mustafa ASLAN

———————-

Her Şeyin Nedeni, John Gribbin, I. Basım Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016