OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Hep Sevgili Kalalım

HEP SEVGİLİ KALALIM

Birol İnan’ın Hep Sevgili Kalalım adlı romanı Mona Yayınları arasında okura sunuldu.

Sabah gün ağarmadan kalkmıştı. Eliyle koymuş gibi bulmuştu cenneti.Leros’un horozu öttü. Henüz teknelerin ışıkları şakalaşıp, gülüp oynuyorlardı. Dosyayı açtı;acelesi varmış gibi çabucak okudu.” (s.233)

EVLİLİK AŞKI ÖLDÜRÜR MÜ?

Birol İnanın Hep Sevgili Kalalım adlı yapıtı adından da anlaşılacağı gibi evlenmek yerine, kadın erkek ilişkilerinde sevgili kalmayı yeğlemeyi belirtiyor.

Birol İnan, Demir ve Rüya adlı kahramanları çevresinde romanını örüyor. İkisi de evlenip boşanmış olan kahramanlarımız evlilik konusunda oldukça duyarlı davranıyorlar. Yapııta süren evliliklerin ise içinin sevgiden yoksun gittiği görülüyor.

ERKEKTİR YAPAR ANLAYIŞI

Erkek yaparsa çapkınlık kadın yaparsa namussuzluk sayıldığı bir toplumu gözler önüne seriyor, Birol Güven. Yapıtta kahramanlardan Demir Rüya’ya evlilik aşamasındayken kadınlarla düşüp kalkıyor. Bu arada Rüya’nın başka biriyle olan ilşkisini… Olanlar oluyor Demir kadının bunu yapamayacağını düşünüyor, ama falcısı ona gereken yanıtı veriyor.

“Kadın Rüya’yı anlama ve aklama makinesi gibi konuşuyordu. Bildiklerinin tamamını anlatmak, bir çırpıda insanların beynini, bakış açısını değiştirmek isteyen bir misyonu vardı.” (s.193)

İSTANBUL VE BODRUM

Birol İnan’ın Hep Sevgili Kalalım adlı yapıtı okurunu değişik ülkeler ve kültürlerle tanıştırmakla kalmayıp çok özel bilgiler de sunuyor. Roman okura dünyanın değişik ülkelerini ve kentlerini gezdiriyor, ancak iki uzam ağırlığını duyumsatıyor:İstanbul ve Bodrum.

Bodrum İstanbul işadamı olan kahramanımız Demir’in yaşadığı iki yer İstanbul ve Bodrum. Bodurm ise vazgeçemediği bir yer, tıpkı Rüya gibi.

“Boğaza bakan pencereden süzülen ışık Rüye’nın bacaklarına baldırlarına süzülüyor, bacaklarını saran ipek ten rengi çorabın üzerinde dans ediyordu. Demir’in başındaki damarların tamamı atar olmuş…“(s.141)

Birol İnan,  kendinizden ve çevrenizden  bir şeyler bularak okuyacağınız, bir roman (Hep Sevgili Kalalım) sunuyor, okura.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Hep Sevgili Kalalım, Birol İnan, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Haziran 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016