OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

henüz on yedi yaşında

IMAG0911

 

henüz on yedi yaşında

 

‘Henüz On Yedi yaşında ‘ Ahmet Midhat Efendi’nin toplumsal sorunlara parmak bastığı bir romanı. Bu romanda kadın izleğinin ağırlık kazandığı görülüyor.

ahmet midhat’tan hüseyin rahmi gürpınar’a…

Ahmet Midhat Efendi tıpkı Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi halkın eğitimine önem bir yazar olarak karşımıza çıkıyor. Yapıtlarına baktığımız zaman bunu açıkça görülüyor. Yazarın yaşamından izler de bulduğumuz yapıtları dönemden derin izler taşımakla birlikte, bugün geçerliliğini koruyan konuları işliyor.

yazar-anlatıcı ve kahraman

‘Henüz On Yedi Yaşında’ Ahmet Midhat Efendi’nin yaşamından izler taşıyan romanları arasında sayabiliriz. Bu romanında anlatıcı-kahraman ve yazar arasında kopmaz bir bağlantı görülüyor. Yapıtın başlıca kahramanları Ahmet Efendi, Hulusi ve Kalyopi’dir. Asıl öne çıkan iki kahrakan ise Ahmet Efendi ve Kalyopi’dir. Ahmet Efendi ise Ahmet Midhat Efendi’den başkası değildir:Anlatıcı-yazar -kahraman aynı kişidir.

“Nihayet Hulusi ve Ahmet Kalyopi’yi önlerine katarak merdivenden aşağı indirdiler.  En alt katta bir yemek odası vardı ki dudu cenapları sermayelerinden  bir kız ve kendi dostu olan  izbandut gibi bir herifle birlikte  yemek yiyordu.”(s.241)

kadın ve zina

Ahmet Midhat Efendi ‘Henüz On Yedi Yaşında’  adlı romanının ağırlıklı izleği kadın olarak karşımıza çıkıyor. Yazar Osmanlı toplum unda kadın ve fuhuş ilişkisine dikkat çektiği yapıtında kadına onurlu bir yaşam olarak da aileyi gösteriyor, kahramanı Kalyopi’yi genelevden kurtarıp evlendirdiği gibi.

“…Kuran’da da  zina için konulmuş cezalar olmasa da  ispat eder ki İslam’da bu kötü iş yokmuş çünkü bir şey ağır suç olmak üzere kabul olunursa  o şey hükümde ve örfte yok demektir. Var olsaydı varlığı caiz görülür, cezası da olmazdı, şimdi.”(s.199)

Ahmet Midhat Efendi ‘Henüz On Yedi Yaşında’ adlı yapıtında toplumsal yaşama ilişkin sorunlara değiniliyor.  Roman ve toplumsal yaşam konusunda meraklı olanların dışında herkesin ilgisini çekebilecek bir kitap.

Mustafa ASLAN

——————————

Ahmet Midhat Efendi, Henüz On Yedi Yaşında, Kapı Yayınları’nda Birinci Basım:Aralık 2013-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016