OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

hayatı savunma biçimleri

öö2HAYATI SAVUNMA BİÇİMLERİ

Adalet Ağaoğlu’nun Hayatı Savunma Biçimleri adlı öykü kitabının yeni basımı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Adalet Ağaoğlu’nun Hayatı Savunma Biçimleri adlı öykü kitabında dokuz öykü yer alıyor. Kitapta yer alan öykü adları şöyle sıralanıyor:Öteki, Rabia’nın Dönüşü, Çınlama, İki yaprak, Oh canıma değsin, Şehrin gözyaşları, Gözgöze, Asri zamanlar iklimi ve Tanrı’nın sonuncu tebliği .

YAŞAMIN İÇİNDEN
Adalet Ağaoğlu’nun Hayatı Savunma Biçimleri adlı yapıtında yer alan dokuz öyküde yaşamın içinden alıyor izleklerini. Öteki’nde bir sergideki izlenimler üzerinden kahramanın tercihlerini paylaşıyor okurla. Örneğin, heykeli sevmemesi gibi. Rabia’nın dönüşü Halide Edip Adıvar’ın Sinekli Bakkal adlı romanından hareketle kurgulanan öyküde günümüze ilişkin kimi göndermeler yar alıyor. Çınlama adlı öykü kent yaşamına özellikle ışık tutuyor, insan ilişkilerini de masaya yatırarak. Oh Canıma Değsin adlı öyküsünde ise karga göçü ve işçi göçünden söz edilirken Şehrin Gözyaşları’nda ise hayatı savunma biçimleri üzerinde araştırma yapıyor kahramanımız.

KADINLAR

Adalet Ağaoğlu’nun Hayatı Savunma Biçimleri adlı yapıtında yer alan öykülerinde kadınların varlığını iyiden iyiye duyumsattığı görülüyor, birkaç öyküsünü dışarıda tutarak söyleyecek olursak. Örneğin, Halide Edip Adıvar’ın Sinekli Bakkal adlı romanının kahramanı Rabia  üzerine kurduğu Rabia’nın Dönüşü ve Tanrı’nın Sonuncu Tebliği adlı öykülerinde olduğu gibi.

Adalet Ağaoğlu’nun Hayatı Savunma Biçimleri adlı kitabında yer alan öyküler izlek olarak ilginçliğinin yanı  sıra dil ve anlatım konusundaki ustalığı ise unutulmadan söylemek gerekiyor.

 

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Hayatı Savunma Biçimleri, Adalet Ağaoğlu, Everest Yayınları’nda I. Basım:Haziran 2017-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016