OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HAYAT DÜRBÜNÜNDE 40 SENE(AYŞE KULİN)-MUSTAFA ASLAN

Ayşe Kulin’in ‘Hayat Dürbünümde 40 Sene (1941-1964)’ adlı anı kitabı Everest yayınları arasında okura ulaştı.

 

1941-1964 yılları arasında ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeleri ve yazarın bireysel yaşamıyla bağlantılı olarak veriyor, yapıt.

İkinci Paylaşım Savaşı’ndan 1960 İhtilali’ne…

Ayşe Kuli’in ‘Hayat Dürbünümde 40 Sene (1941-1964)’ adlı yapıtı II. Paylaşım Savaşı’nın zor günlerinden başlayarak 1960 İhtilali sonrasına kadar uzanan bir zaman dilimini veriyor. Bu süre içerisinde ülkemizde ve Dünya’da yaşanan önemli gelişmeleri aktarıyor, yazar anılarının sıcak yumağı içerisinde.
Zaman zaman yazarın geriye dönük değerlendirmeleri olsa da asıl eksen bu yıllar içerisinde oluyor.
Ayşe Kulin, ‘Hayat Dürbünümde 40 Sene (1941-1964)’ adlı yaptında Türkiye Cumhuriyeti yönetiminin sayesinde kimi insanların farklı konumlarda olduğunu belirtiyor. Söz konusu Osmanlı sonrasında kurulan yönetimin vatandaşlarına tanıdığı önemli haklardır. Eğer öyle olmasaydı Türkiye’nin birçok başbakan ya da cumhurbaşkanı bir köylü olarak yaşamlarının geri kalan bölümünü de tamamlayacaklardı, ülkenin önemli yçöneticisi olmak bir yana.
Yazar bu arada aktardığı olaylarla ilgili kimi değerlendirmeler de de bulunuyor. II. Paylaşım Savaşı yıllarında çıkarılan Varlık vergisi  ile ilgilki olduğu gibi Türkiye’nin Ortak Pazara’a katılımının reddedilmesine uzanan yıllardaki olayları ve kişileri de değerlendiriyor. Varlık vergisi nedeniyle ismet inönü’ye ilişkin, ortaka pazar’a ilişkin değerlendirmesini de ‘Yıldızı Düşük Bir Yıl’ başlığı altındaki bölümde verdiğini söylesek pek de yanlış olmaz. Ayşe Kulin’in “darbe” olarak adlandırdığı 27 Mayıs İhtilali sonrası yaşanan idamlarla ilgili değerlendirmelerini de görüyoruz.
“Ben idamlar sırasında yurtdışındaydım. Bu korkunç haberi gazaetelerde okuduğum zaman, 27 Mayıs öncesi sokak nümayişlerine katılan, darbe günü sevinçten uçan ben, neredeyse baygınlık geçiriyordum. Günlerce yemek yiyemedim.Kabus görmekten uyku uyuyamadım.” (s.239)

Yazarın, ‘Hayat Dürbünümde 40 Sene (1941-1964)’ adlı yapıtındaki  kimi değerlendirmelerine katılmayabilirsiniz. Ancak Ayşe Kulin’in Türkiye’de pek az kişinin yapabildiği anılarını paylaşma konusunda büyük bir cesaret örneği sergiliyor. Önemli bir tanıklığı okurlarla paylaşıyor. Ülkemizin 1941-1964 yılları arasında geçiridiği sosyo-ekonomik yılları bir yazarın kaleminden kimi değerlendirmelerle birlikte okumak önemli, bence. Siyasal tarihin yanında sosyolojik araştırmalar için de değerlendirme kapsamına alınabilecek bir yapıt, ‘Hayat Dürbünümde 40 Sene (1941-1964)’

*Ayşe Kulin, Hayat Dürbünümde 40 Sene (1941-1964) (anı), 1. Basım: Ocak 2011, Everest yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016