OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

hayat bir kere

 

 

hayat bir kere

Everest Yayınları arasında yeni basımı yapılan ‘Hayat Bir Kere’ Özen Yula’nın destanlar üzerinden günümüz dünyasını sorguladığını görüyoruz. Özellikle seçilen uzam da dikkat çekici olduğunu söylemenin abartı sayılacağını sanmıyorum.

zaman

Özen Yula ‘Hayat Bir kere’ de ağırlıklı olarak zaman üzerinde duruyor, ölüm, ölümlülük ve ölümsüzlükle bağlantılı olarak. Sonuç olarak ölüm, ölümlülük ve ölümsüzlük de zamana sıkı sıkıya bağlı olduğu görülüyor, yapıtta da.

Yazar zamana çeşitli toplumların bakışını veriyor. Her biri için ayrı ayrı değerlendiriyor.

“Zamanı yaşamayı severiz. Hele de kara zamanını. Çünkü su üstünde zaman çok zor geçer. Kara zamanı ise kısıtlı olduğundan  mümkün olduğunca  çok yaşamaya çalışırız.” (s. 38)

 

kadın

Hayat Bir Kere’de kadınlar ön sıralardaki izlekler arasında yer alıyor. Dünyanın değişik bölgelerinden kadın tipleri, tıpkı zamanlarda olduğu gibi yazar tarafından okura sunuluyor. Sadece bir izlenimcilikle sınırlı değil Yula’nın yaptığı ayrıca kadının durumu ve sorunlarına da değiniyor.

“Çok eskiden kadınlar böyle yemekler hazırladıkları için hiç yüksünmezlerdi. Bilakis mutlu olurlardı. Erkeğin mutluluğu kadının mutluluğu demekti bir zamanlar. Yalnız, size göre çok eski bir tarihte, yani efsaneler çağında öyle bir kadın karakteri geldi ki dünyaya, bütün akışı değiştirdi.” (s. 54)

gılgamış’tan  bugüne

Özen Yula ‘Hayat Bir Kere’de  Gılgamış Destanı’nın günümüz dünyasındaki sürerini okurla paylaşıyor. Yazar uzam olarak seçtiği Manhattan’da kimi felsefi konulara girerek çeşitli izlekleri okura sunuyor. başından beri, elbette destana bağlı olarak ölüm-ölümsüzlük arasında gezintiler yaptırıyor.

“Pekala, bunca olay yaşanıp geçtikten sonra, beni görmeyi neden istedin Gılgamış? Artık ne ölüme ermenin sırrına ne de ölümsüzlük bitkisine ihtiyacın var. Enrique’i yanına alıp rahatça buraları terk edebilirdin…”(s.166)

Özen Yula’nın günümüze bol bol göndermelerde bulunduğu yapıtı ‘Hayat Bir Kere’ birçok açıdan dikkat çekiyor.  Roman okumak isteyenlere…

Mustafa ASLAN

—————————–

Özen Yula, Hayat Bir Kere, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mart 2013

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016