OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Hayat Bilgesi

 

 

HAYAT BİLGESİ

Mümin Sekman’ın ‘Hayat Bilgesi’ adlı yapıtı Alfa Yayınları Kişisel Gelişim Dizisinden okura sunuldu. Sekman alanında başarılı kişilerin önemli görüşlerinden seçtiği konu ve konu başlıklarıyla  yaşamımıza bir ışık tutmaya çalışıyor. Önemli görüşlerin sahiplerinden birkaçının adını şöyle sıralayabiliriz:  Gandhi, Madonna, Halil Cibran, Sting, Neil Armstrong, Larry Page, Hawking, Goethe, Benjamin Franklin, Bruce Lee, Sam Walton, Shopenhauer…

“Bazı insanlar yürürken yere bakar. Bazıları ileriye bakar. Ben hep gökyüzüne bakarak yürürürm. Böylelikle birşeye çarparsam, alnım yerine çenem yarılır.” (s.150)

damıtılmış düşünceler

Mümin Sekman’ın ‘Hayat BilgesIMAG3436i’ adlı yapıtında yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Şu hayatı nasıl yaşamalı? İnsan kendini yalnız insanda tanır, Yeryüzünün en büyük günahları yalnız beyinde işlenir! İnsanoğlu o kadar acı çekti ki, gülmeyi icat etmek zorunda kaldı! Hayatın ilk kırk yılı metindir, devamı ise yorum! İnsanın başına, kaldıramayacağı hiçbir şey gelmez, Her şeyi yoluna koyacak akıl yoldan çıkarsa, onu kim yoluna koyacak?  Zenginlikteki hırs yoksullukta oluşmuştur, Eldiven giymiş kedi fare tutamaz, Mutlu olduğumuz için gülmüyoruz, güldüğümüz için mutlu oluyoruz, 10.000 tekmeyi bir kez prova eden adamdan korkmam, ama bir tekmeyi 10.000 kez prova edenden korkarım, Hertürlü yetersizliğimi, işime olan tutkum sayesinde aştım, Yapacak o kadar çok işim var ki, ölmeye zamanım yok! Üç şey dünyayı değiştirebilir:İki insan, iyi bir fikir ve çok çalışmak! Tanrı dünyayı yaratmadan önce ne yapıyordu? Bu bir inasn için küçük, ama insanlık için büyük bir adım, Hayalleriniz haykırmaz, fısıltıyla konuşur, Herkesin kaynama noktası farklıdır, En iyi şarkıcı olmanıza gerek yok. Yapmanız gereken eşsiz olmak, Eğer inandığın şey için dövüşmeyeceksen, ringe çıkmamalısın, Tüketici moron değil, o sizin karınız! Mutlu insanların geçmişi yoktur, İçinde anlatılmamış bir hikaye taşımaktan daha büyük bir ıstırap yoktur, Dünyada görmek istediğiniz değişimin örneği siz olun, Suya düşerek boğulmazsınız, suyun altında kalarak boğulursunuz, ‘Tek doğruyu’ buldum deme, ‘Bir doğruyu’ buldum de!

“Arkadaşlar iki kategoriye ayrılır:Birinci kategoride, yaşadığımız çevrede edindiğimiz arkadaşlar vardır, ortak zevkleriniz sizi bir araya getirir. Bu tür arkadaşlık eskinin ‘kurdele dansı’ gibidir; karşılıklı olarak birbirinizin hayatına bir girip bir çıkarsınız.” (s.183)

Mümin Sekman ‘Hayat Bilgesi’  adlı yapıtında önemli kişilerin önemli görüşlerini derleyerek bir araya getiriyor. Arasanız da hepsini bir arada bulamayacağınız, yaşamınızda bir ufuk açabilecek görüşleri sunuyor, bu kitap.

Mustafa ASLAN

———————-

Hayat Bilgesi, Mümin Sekman, I. Basım:Alfa Yayınları Kişisel Gelişim Dizisi, İstanbul, Mayıs 2015

Updated: 20 Mayıs 2015 — 09:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016