OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

hayalet suvari

HAYALET SÜVARİ

Washington Irving’in ‘Hayalet Süvari’ adlı yapıtı Alfa Yayınları klasikler dizisinden okura sunuldu.

“Haftada bir gece ondan ilahi okumasını öğrenmek için toplanan müzik öğrencileri arasında varlıklı bir felemenk çiftçinin tek evladı olan kızı katrina Van Tassel da vardı. On sekizine yeni basmış bir tazeydi; keklik gibi tombul; yanakları babasının meyve bahçesinde yetişen şeftaliler gibi olgun, yumuşak ve pembeydi, yalnızca güzelliğiyle ün salmamıştı, sonsuz beklentileri de dillerdeydi.” (Hayalet Süvari, s. 69)

iki öyküIMAG3722

Washington Irving’in ‘Hayalet Süvari’ adlı yapıtında iki öykü yer alıyor. Öykülerden birisi ” Rip Van Winkle”, öteki ise kitaba adını veren “Başsız Süvari” İki kitabın da izlek açısından ortak yanları bulunuyor.

“Başsız Süvari” Amerika’nın ilk masalları arasında yer alıyor. Öyküde savaş ve hurafe konularına değiniliyor, günlük yaşamın akışı içinde.

“Uyandığında ihtiyar adamı ilk gördüğü yeşil tümsekte buldu kendini. Gözlerini ovuşturdu -parlak güneşli bir sabahtı. Kuşlar çalıların arasında zıplayıp cıvıldıyorlardı, bir kartal yükseklerde dönerek temiz dağ havasına direniyordu.” (Rip Van Winkle, s. 30)

 

öğretmen

Öğretmen izleği “Başsız Süvari” adlı öyküde yer alıyor. Öykümüzün aynı zamanda kahramanı da olan Ichabod adlı öğretmenimizin yaşam mücadelesi ve aşkı veriliyor. Öykü öğretmenin ekonomik sosyal durumunu ortaya koyuyor. Gelirini artırmak için farklı işler de yapan bir öğretmenle karşılaşıyoruz.

“Bizim öğretmen tıka basa dolu muhteşem kış ambarındaki azığı görünce ağzı sulanmıştı. Doymak bilmeyen gözlerle her gördüğü domuzcuğu karnı harçla doldurulmuş, ağzına bir elma tıkıştırılmış olarak şişte kızarırken hayal ediyordu; güvercinler hamurun içine özenle dizilmiş, üzerleri ekmek kabuğuyla örtülmüştü…” (Hayalet Süvari, s.73)

Washington Irving’in  Hayalet Süvari !de yer alan iki öykü izlek ve edebiyat tarihi açısından dikkat çekiyor.

 

Mustafa ASLAN

————–

Hayalet Süvari (Öykü),  Washington Irving, Çeviren:Dilek Şendil, I. Basım:Alfa Yayınları Klasik Dizisi, İstanbul,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016