OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HAYAL VE ISTIRAP (SELİM İLERİ)

 

HAYAL VE ISTIRAP-MUSTAFA ASLAN

 

‘tozlu aşk romanları’

‘Hayal ve Istırap’ın yayımlanış serüvenini Selim İleri, Doğan Hızlan’ın (Tarık Dursun K.’nın bir romanıyla başlanan roman tefrikasına)Hürriyet gazetesi için bir tefrika roman istediğini bunun üzerine ortaya çıktığını belirtiyor.

Selim İleri’nin Everset Yayınları arasında çıkan ve iki bölümden oluşan ‘Hayal ve Istırap’ adlı romanı iki genç kız ve bir adam arasındaki aşk öyküsünü anlatıyor gibi görünse de faşizm gerçeğinin altını çiziyor. Buradan hareketle faşizm ve ırkçılığın felsefsefi temellerini oluşturanları veriyor.

faşizm, ırkçılık

Faşizm ve ırkçılık ‘Hayal ve Istırap’ta birbirinden ayrılmadan veriliyor. Ancak inanç konusunu bu iki kavrama da yaklaştırıyor kahramanımız. İnanç yanı eksikk olan ırkçılığa inanç da ekleniyor.

‘Hayal ve Istırap’ta kahramanlardan Nihat Giray’ın görüşlerini açıkladığı Karl Kröner ve Nietzsche’nin yanı sıra kafatası sembolünün verilmesi de anlamlıdır.

Üst insan, en üst insan, aşağılık ırk kavramlarının verilmesi ve geniş yığınların sürü olarak  Kröner’den aktarılan görüşler arasında karşımıza çıkıyor. Ayrıca Mediha’ya Mussolini’yi destekleyen kadınlardan övgüyle söz etmesi de gözden kaçmıyor.

“..Karl Kröner meseleyi bir de ırklar planında ele  alıyor. Cezalandırmanın  mutlaka gerekli aşağılık bir ırkı ne yapacaksın? İşte aşağılık çıfıtları, üsütn insanın yüce gayesi için her türlü tecrübede kobay niyetine kullanacak ve tecrübe sona erer ermez, sırları ifşa etmesin diye ortadan kaldıracaksın.” (S.43)

anılar

Selim İleri’nin ‘Hayal ve Istırap’ adlı romanı anılara dayalı bir kitap. Zaman zaman yazar ‘souvenir’ lerden söz ediyor. Kahramanımız Mediha’nın ise souvenir’i  oyuncak bir atın kopuk başı olarak gösteriliyor.

“…Benim Şükriye Teyze’den aldığım souvenir ise bir oyuncak atın kopuk başıydı:iyice çizilmiş, delik deşik olmuş, bir kulağı kopuk bir baş…” (s.70)

Tek parti dönemini eleştirdiğini söyleyen Selim İleri, bunu  ‘Hayal ve Istırap’ aşk romanı kalıpları içerisinde yapıyor. Bence roman İleri’nin söylediklerinin de ötesinde bir eleştiri kitabı, tek parti yönetimiyle sınırlı kalmayan.

——————————————-

Selim İleri, Hayal ve Istırap, 4. Basım:Everest Yayınları, İstanbul -2012

————————————————-

 

mustafa aslan kimdir?


MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’TE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR:
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016