OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

hayal ve hakikat

IMAG3161 Hayal ve Hakikat

Ahmet Mithat Efendi ile Fatma Aliye’nin ortak yapıtı olan ‘Hayal ve Hakikat’ adlı roman Everest Yayınları’nın Büyük Aşklar adlı dizisinden yayımlandı.

İki yazarın imzasını taşıyan tefrika edildiği yıllarda Fatma Aliye hanım’ın adı yazılmıyor. Fatma Aliye hanım’ın adının yerine “bir kadın” imzası yer alıyor, yazar adı olarak Ahmet Mithat’ın adının yanında.

 

kadın sorunları

Günümüz Türkçesi ve çevrim yazısıyla birlikte okura sunulan yapıt kadın sorunlarını irdeliyor. Kadın ve eğitim, kadının toplum içindeki yeri, evlilik öncesi ilişki, ruhsal ve bedensel yapısıyla ilgili konulara değiniliyor. Vedat adlı bir kızın kahramanlarından biri olduğu romanın bölümlerinden birinin adı “isteri” olduğu görülüyor.  Bu bölümde  kadınların ruhsal ve bedensel yapısıyla ilgili okur bilgilendiriliyor.

“Kadınlarımız okuma yazmaya başlayalıdan beri hakikaten görüşlerinde, fikirlerinde pek çok ilerleme belirtisi görüldüyse de sevdave evlilik ve geçinmek gibi insan ömrü için pek mühim olan meseleler hakkında henüz hakiki bir hikmete ulaşamadıkları işte böyle  Vedat faciası gibi pek çok facialarla sabit oluyor. Bir delikanlının bir kadın tarafından sevilmesi değil a hatta  bir delikanlının bir kızı sevmesi bile, evlilik konusundaki  bunca ciddi  meseleyi öneminden düşürüvererek, hemen evlenme sebebebi oluverir mi?” (s.64)

babalar ve kızlar

‘Hayal ve Hakikat’te göze çarpan önemli özelliklerden birisi de, Batı Edebiyatı ile karşılaştırıldığında baba ve kız olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekte de Fatma Aliya Hanım’ın babasıyla ve baba (manevi) olarak gördüğü Ahmet Mithat Efendi ile hatırı sayılır bir ilişkisi olduğu görülüyor.

Kadına ait bölümleri Fatma Aliye’nin, erkeğe ait bölümleri de Ahmet Mithat’ın kaleme aldığı yapıt Batı Edebiyatının babalar ve oğullarının tersine, baba ve kız izleğinin edebiyatımızda yer almasıyla   dikkat çekiyor. Babasını kaybeden (öksüz) bir kız olan Vedat’ın babasının emanet ettiği  Hüseyin Sabri’yi baba olarak kabul ettiği görülüyor.

“İşte Hüseyin Sabri’nin de yeğane arzusu Vedat’ın babasındaki arzuyu yerine getirmekten ibaret olup kalmıştır. Hem de kelimesi kelimesine! Harfi harfine!” (s.42)

Ahmet Mithat Efendi ile Fatma Aliye’nin ‘Hayal ve Hakikat’ adlı yapıtı kadın sorunlarını gündeme getirmekle kalmıyor kadının biyolojik ve psikolojik yapısıyla ilgili kimi incelemelerde de bulunuyor.

 

Mustafa ASLAN

——————-

Hayal ve Hakikat, Ahmet Mithat  – Fatma Aliye, I. Basım:Everest yayınları Büyük Aşklar Dizisi, İstanbul, Şubat 2015

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016