OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Hawaii Öyküleri

IMAG1645_1Hawaii Öyküleri

Jack London’un 1912’de yayımlanan ve altı  öyküsünün yer aldığı ‘Hawaii Öyküleri’ adlı yapıtı Alfa Yayınları’nın “Pasifik Öyküleri” serisinin üçüncü kitabı olarak sunuldu.

emekçiler

Jack London tarihsel sürece ışık tuttan öyküler sunuyor, ‘Hawaii Öyküleri ‘ adlı yapıtında. Öykülerin hemen hepsinde topraklarını yitiren insanların öyküsü verilmekle kalmıyor. plantasyonlarda çalışan yerlilerin ve Çinli işçilerin ücretlerinin düşüklüğü ve çalışma koşulları konusunda bilgi veriyor. Yazar sözü hiç kimsenin çalışarak zengin olamayacağına getiriyor.

O işte tam buydu – tarlalarda bütün gün bir hayvan gibi çalışmak için doğmuş Çinli bir köylü ama kaderinde bir peri masalındaki prens gibi bunlardan kurtulmak yazılıydı. … Ama altıncı yaşından yirmi dördüne kadar yanında köle olarak hizmet ettiği saygıdeğer amcası Ah Kow’u hatırlıyordu.” (s.76)

misyoner 

Jack London’ın ‘Hawaii Öyküleri’nde misyonerlik faaliyetleri hakkında bilgi veriyor, Hawaii’deki. misyonerlik çalışmaları yerlilerin topraklarını ellerinden alma yollarından birisi olarak gösteriliyor, yazar tarafından.

“Sonra kalbindeki büyük acıyla, neden olduğunu idrak etti. Bir gün ne duymuştu? Ah, evet, Bayan Stanton’ın çayında, “Misyoner Ahalisinin” kadınlarının, Senatör  grubundaki hanımları ağırladıkları o öğleden sonrası.” (s.71)

cüzzam ve cüzzamlılar

‘Hawaii Öyküleri’nde Jack London cüzzam ve cüzzamlılardan söz ediyor. Önce cüzzamlıların durumunu okurlaraaktarıyor. Ardından  cüzzamlıların toplumdan nasıl soyutlandığını anlatılıyor, yapıttaki altı öyküde de. yazar cüzammın adaya  hangi yolla geldiğini de okurla paylaşıyor.

“Ben cüzzamla ilgileniyordum ve kersdale bu konuda da adayla ilgili  her konuda olduğu gibi,  ansiklopedik bilgiye sahipti. Aslında cüzzam onun hobilerinden biriydi. Adadaki bütün cüzzamlıların tecrit edildiği, Molokai’deki yerleşimin ateşli savunucularındandı.” (s. 55)

Jack London’un ‘Hawaii Öykülerinde yeralan altı öykü okura egzotik bir dünyanın kapılarını açmanın yanında sömürgecilik, misyonerlikle ilgili canlı görünümler sunuyor.

Mustafa ASLAN

—————-

Hawaii Öyküleri (Öykü), jack London, Çeviren:MehmetMoralı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016