OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

haşhaşiler

IMAG1349

 

haşhaşiler

Bernard LEWİS’in daha önce ‘Haşişiler’ adıyla yayımlanan yaptı günümüzdeki yaygın adıyla ‘Haşhaşiler’ adıyla Alfa Yayınları arasında çıktı.

‘Haşhaşiler’de yer alan konu ve başlıkları arasında haşhaşilerin Ortaya Çıkışı, İsmaililer, Yeni Davet, İran’da Davet, dağın Şeyhi, Araçlar ve Amaçlar…

kim bu haşhaşiler?

Bernard Lewis ‘Haşhaşiler’ adını taşıyan yapıtının ilk bölümü olan Haşhaşilerin Ortaya Çıkışı adlı bölümde Haşhaşilerin kökeni konusuna değiniyor. Haşhaşilerle ilgili batılı kaynaklardan doğulu kaynaklara uzanan geniş bir alanda okura kaynakların ışığında bilgi veriyor. Olaylar dizini olarak Haçlı Seferleri, Haşhaşilerin yayıldığı coğrafya olarak İran Suriye, Hindistan ve ötesini  ayrıca köken olarak dayandığı İsmaililer hakkında da geniş bilgi bulabilirsiniz.

“Haşhaşiler’in sözü edilen yeryüzü cennetleri nasıldı, buralarda uyuşturucu kullanılıyor muydu?” gibi bir çok sorunun yanıtını bu yapıt veriyor.

“Hasan Sabbah, önce Kahire’de, ardından da İskenderiye’de olmak üzere üç sene kadar Mısır’da kalmıştır. Kimi anlatılara göre, Nizar’a verdiği destek sebebiyle ordular kumandanıBedr’ül-Cemali’yle ihtilafa düşmüş hapse atılmış, ardından ardından da ülkeden sürgün edilmiştir. (s.76)

tehdit mi?

“İsmaililer bir tehdiı miydi mevcut yönetimler için?” sorusunun yanıtı oldukça net olarak yanıtlıyor, bu yapıt: Evet İsmailliler mevcut yönetimler için bir tehditti.

“İsmaililiğn İslam tarihi içerisindeki yeri bağlamında, temkinli bir rahatlıkla dört şey söylenebilir. Birincisi, hareketleri, itici gücü her ne olursa olsun mevcut siyasi, sosyal ve dini nizama esaslı bir tehdit teşkil etmiştir. “(s.314)

Bernard Lewis’in haşhaşiler adlı çalışması bu konuda merak edilen birçok sorunun yanıtını veriyor.

Mustafa ASLAN

——————–

Bernard Lewis, Haşhaşiler, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mart-2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016