OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

harem

 

IMAG3542

Harem

Osmanlı’nın çok merak edilen kurumlarından Harem ve ayrıntılı olarak Topkapı Sarayı’nın anlatıldığı N. M. Penzer’in ‘Harem ‘ adlı yapıtı Alfa Yayınları tarih dizisinden okurlara sunuldu.

“Kasık tüylerinin alınması Müslüman kadınları için günümüzün “kafası çalışan” kadınlarının koltuk altı tüylerinin alınmasından çok daha vazgeçilmezdi. Ancak  fazla büyüyen tüylerin yalnız burada değil burun ve kulaklar dahil  özellikle deliklerden olmak üzere vücudun her yerinden temizlenmesi gerekliydi.” (s.308)

konular

Yapıt, kuruluşundan günümüze dek Topkapı Sarayı’nın tarihi ve Türk sultanlarının sarayında mevcut olduğu haliyle bir kurumu ayrıntılı olarak anlatıyor.

N.M. Penzer’in Topkapı Sarayı’nı ayrıntılı olarak anlattığı yapıtta yer alan kimi konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Sarayın Daha Önceki Anlatımları, Sarayburnu Tepesi ile surlarının ve köşklerinin tarihi, Avlu, Avlu ve Divan Meydanı, Karaağalar, Harem, Selamlık, Saray Hamamları, ve Avlu.

“Herodotus İranlıların İyonları hadım edip güzel bakirelerle birlikte nasıl krallarına taşıdıklarını anlatmaktadır. Böylelikle bu adet erken bir tarihte Yunanlılarca da unutulmayacak şekilde tanınmıştır. Hadımlaştırma…” (s.189)

” sarayın daha önceki anlatımları”

“Sarayın Daha Önceki Anlatımları ” adlı bölümde sarayı birkaç önemli kişinin kaleminden okura sunuluyor.  Bunlardan Nicolas De Nicolay(1551), İstanbul’a büyükelçi atanan Gabriel d’Aramon’a eşlik ederek 1551 yılında ülkeye gittiği belirtiliyor. Bu bölümde  sarayın önceki anlatımlarını bize sunan adlar şöyle sıralanıyor: Domenico Hierosolımıtano (Ms 1580-90), Thomas Dallam (1599), Ottaviano Bom (1604-7), Edmund Chishull (1701),  Aubry De La Motraye (1699-1714), Jean – Claude Flachat (1740-1755), Sir Adolphus Slade (1829), Maxime Du Camp (1844-45), Yirminci yüzyıldaki ziyaretçileri …”

N.M. Penzer’in ‘Harem’ adlı yapıtı dünden bugüne Topkapı Sarayı ve Harem konusunda merak ettiğiniz sorulara yanıt veriyor.

Mustafa ASLAN

———————-

Harem, N.M. Penzer, Çeviren:Hakan Abacı, I. Basım:Alfa Yayınları Tarih Dizisi, İstanbul,  Haziran 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016