OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

haneke haneke’yi anlatıyor

IMAG1803

haneke haneke’yi anlatıyor

‘Haneke Haneke’yi Anlatıyor’ ülkemizde sinema izleyicilerinin Piyano Öğretmeni, Beyaz Bant, Saklı, Ölümcül Oyunlar, Benny’nin Videosu… gibi filmleriyle tanınan Avusturyalı yönetmen Michel Haneke ile yapılan nehir söyleşi kitabı Everest Yayınları rasında okura ulaştırıldı.

Haneke Haneke’yi Anlatıyor’ Michel Cieutat ve Philippe Rouyer’nin Michel Haneke ile yaptıkları söyleşide  çeşitli konularda merak edilen soruların yanıtları yerc alıyor.

Haneke Haneke’yi Anlatıyor’ de yer alan konu başlıklarından kimileri şunlardır: Gençlik yılları, Tiyatro yılları,Liverpool’dan sonra Çöp Yığını, Göle giden üç yol, Kemirgenler, birinci ve ikinci bölümler, Varsayım, Edgar Alan kimdi?  Fraulein, Bir katilin hatırasına isyan, Şato, Yedinci kıta, Benny’nin videosu, Piyano öğretmeni,  Tesadüfi bir krnolojinin yetmiş bir parçası, Kurdun günü, Saklı, Aşk…

sinema edebiyat ve…

haneke Hanke’yi anlatıyor’ adlı kitapta sadece ünlü yönetmenin yaşamına ilşkin bilgiler yok. Yapıt sinemaya ilşkin bilgiler de veriyor. Sinema edebiyat ilşkisinin yanında senaryo ve diğer teknik konularda M. Haneke yapıtları üzerinden anılarıyla birlikte okura sunuyor.

“Romanda Walter ahmağın teki. Sinemada hele bir dramada ahmak bir karakter varsa , o film yatar, çünkü hiçbir seyirci bir ahmağa ilgi duymaz.  Romanda dili iyi işleyerek idare edebilirsiniz. Bütün roman boyunca Jelinek kendini ele veriyor…”(s.178)

Michel haneke ile sinemaya ilşkin güncel bilgilerin yanı sıra teknik  konularda da konuşmaların akışı içinde bulabilevceğiniz bir yapıt, ‘Haneke hanke’yi Anlatıyor’ adlı yapıt.

Mustafa ASLAN

———————–

 

Haneke Haneke’yi Anlatıyor, Michel Cieutat – Philippe Rouyer, Çeviren:Siren İdemen, I. Basım: Everest yayınları, İstanbul, Mayıs 2014

Updated: 17 Haziran 2014 — 13:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016