OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Handan

IMAG2429

Handan

Ayşe Kulin’in Halide Edip Adıvar’ın ‘Handan’ adlı roman kahranmanına kitabına taşıdığı son yapıtı Everest Yayınları arasında okurlara  ulaştırıldı. Yazar günümüzden kesitler sunduğu romanda kadın sorunlarını öne çıkarıyor.

iki handan

Ayşe Kulin ‘Handan’ adlı romanında Halide Edip Adıvar’ın ‘Handan’ adlı romanındaki Handan adlı kahramanı da yer alıyor. Yani bu romanda okur iki Handan’la karşılaşıyor. Handanlardan birisini Halide Edip Adıvar’ın aynı adlı romanından yapıtına konuk ediyor, Kulin.

Yapıt boyunca iki Handan zaman zaman birçok konuda görüş alış verişinde bulunuyorlar, karşılaştırmalar yapıyorlar. İki kadın kahramanın dayanışmasına da sahne olan romanın kimi sayfalarında da anlaşmazlığa düştükleri konular olduğu  görülüyor.

“Öğüdünü tutmak, Handan’ı ve Halide’yi her yönüyle çok daha iyi tanımak istiyordum. Onları tanıdıkça kendime ayna tutacağımı, hatta kendimi tersyüz edeceğimi hissediyordum. ” (s.238)

taksim gezi parkı

AyşeKulin’in romanında günümüze ilişkin olaylar da yer alıyor. Bunlar arasında sayabileceğimiz Taksim Gezi Parkı gösterileri olarak karşımıza çıkıyor. Yazar, bu gösteriler sırasında başta medyanın durumu olmak üzere pek çok konuya açıklık getiriyor. Bilinen yayın organlarının bu gösterileri vermediğini, ilk kez adı duyulan yayın organlarının aktardığını dile getiriyor.

“Televizyonu açtım. Herzaman seyrettiğim kanallarda beni doyuracak haberlere rastlayamadım. Bankadaki Gülgün Hanım,  bir ara konuşurken,  bir ara ne olup bittiğini öğrenmek için, daha önce hiç duymadığım televizyon kanallarını seyretmemi önermişti. O kanalları  buldum. Gerçekten de, sadece Ankara ve İzmir’de değil, Manisa’da, Marmaris’te, İzmit’te,  Adana’da, hatta Tunceli’de destek gösterileri vardı.” (s.178)

Ayşe Kulin ‘Handan’ adlı romanında Taksim Gezi Parkı gösterileri sırasında yaşananları kimi ayrıntılara inerek veriyor.  Çadırların kurulmasından, kaldırılmasına, protestoların sadece Gezi Parkı’ndaki kesilecek birkaç ağaç için yapılmadığını da veriyor, yazar. Yakın zamanda ülkemizde yaşananları oldukça canlı bir şekilde çiziyor, Ayşe Kulin ‘Handan’ adlı romanında,.

Ayşe Kulin’in ‘Handan’ adlı romanı yakın zamanda yaşananları tazeliği içinde vermenin yanında, yapıt ağırlıklı olarak kadın sorunlarını irdeliyor.

Mustafa ASLAN

—————-

Ayşe Kulin, Handan, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016