OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

halkalı köle

 

halkalı köle

Halkalı Köle

Bekir Yıldız’ın yayınlandığı ilk yıllarda  tartışmalar yaratan romanı Halkalı Köle’ yeni basımını Everest yayınları arasında yaptı. Aile ve aile bireyleri arasındaki ilişkileri sorgulayan yapıt daha çok kadın-erkek üzerinde yoğunlaşıyor.

Sevgi

Bekir Yıldız ‘Halkalı Köle’ adlı yapıtı boyunca sevgi ve sevgisizlikten sistemle bağlantılı olarak söz ediyor. Hatta yapıtın sonlarında “sevgisizlikten yarası”  ve “yapma ve gerçek sevgi” yi de ekliyor önceki söylediklerine.

“Yaşamla insan arasındaki biricik köprü sevgiyse, sevgisiz nasıl sürecek bu ömür? Tüm bu sevgisizliklerin kaynağı nedir? Sevgiye, gerçek sevgiye insanlar neden düşman bu denli?”(s.153)

Evlilik ve kölelik

Bekir Yıldız, evliliği bir kölelik olarak görüyor. Yapıtına adı da buradan hareketle veriyor:”Halkalı Köle.”  Evlilik kadını ve erkeği köleleştiriyor, ona göre. Erkek bu kölelik kurumunda en çok ezilenlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü erkeğin ailede bir tek işi vardır:Para kazanmak. Ailedekiler ondan sadece giderleri karşılamasını istiyor, ‘Halkalı Köle’de.  Aile de devrimi geciktiren unsurlardan birisi olarak gösteriliyor.

“… Karım bir köle gibiydi açıkçası birlikteliğimiz sürerken… Yapayalnızdı… Evlendiğimizde benim soyadımı aldı… Benim nüfusuma girdi…. Çalışıp çalışmaması benim onayıma bağlandı…  Erkek hısımlarının evimize girip çıkması  da benim rızamlaydı.. Yani ben, evliliğimizde, daha çok söz ve hak sahibiydim.” (s.140)

Bekir Yıldız’ın yayınlandığı dönemde fırtınalar kopartan yapıtı ‘Halkalı Köle’ bugünde güncelliğini koruyor. Okumayanlara önerilir…

Mustafa ASLAN

 —————————————————

Bekir Yıldız Halkalı Köle, Everest Yayınları’nda I. Basım: Nisan 2013-İstanbul

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016