OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Halep Sığınma Evi

IMAG2375

Halep Sığınma Evi

‘Halep Sığınma Evi’ Danimarkalı Karen Jeppe’nin 1922-1927 yılları arasında tuttuğu kayıtları içeren önemli bir yapıt. Ülkemizde yaşananların bir bölümümünün, I. Paylaşım Savaşı sonrasının aydınlatılması açısından dikkate değer bir yapıt. Yapıtta Ermeni tehciri ve sonrasında yaşananların insan öykülerinin belgelerini içeriyor.

iller ve sığınmacılar

Wear East Relief’in Halep’teki 1033-1027 yılları arasında çalışmalarının yer aldığı kitapta kimin hangi ilden geldiği ve kısaca başından geçenler ve son durumu hakkında belgeleri sunuyor, yapıt. Buna göre kimi  iller ve sığınmacı sayısı kitapta şöyle veriliyor:Adana 43, Adyaman 35, Afyon:5, Amasya 6,Ankara 2, Balıkesir 4,   Bilecik 1, Bingöl 8, Elazığ 198, Diyarbakır 115,  Sivas 62, Gaziantep  40…

 

yorumsuz insan öyküleri

Hepsinden de önemlisi bütün bilgiler yorumsuz olarak kaynaklardan alındığı gibi aktarılıyor. Araştırmacıların yanında Ermenilerle ilgili tartışmalara yabancı olmayanlara da önemlibir kaynak niteliği taşıyor.Kitapta Ermenilerin tehcir sırasında ve sonrasında yaşadıkları da belgelerle veriliyor. Buradan ailesi hakkında bilgi almanın yanı sıra tehcir sırasında Ermenilerin yaşadıkları, karşı karşıya kaldıkları hakkında bilgi edinebiliyoruz.

Martiza Haciyan’ın (Siverek) öyküsünü sizinle örnek olması bakımından paylaşmak istiyorum. “Babası sürgün edildiğinde Martiza küçük bir çocukmuş. Annesi sürgünden birkaç gün önce ölmüş. Babası, kafileyle sürgün edilirken, hayatını kurtarabilmek için onu bir Türk’e vermiş. Türk Martiza’tı kendi çocuğuymuyşçasına sahiplenmiş. Her türlü ev işini yapmak zorunda kalmış ancak ona iyi davranılmış…” (s.500)

 

‘Halep Sığınma Evi’ adlı kitap “tehcir” konusunda önemli bir belge, üstelik yorumsuz olarak okura sunuluyor.

Mustafa ASLAN

————————————————

Halep Sığınma Evi (1922-1927) , Karen Jeppe, Çeviri Serdar Y. Demirtaş, Yayına Hazırlayanlar: Ahmet Tetik,  Cihan Güneş, I. Basım:Alfa Yayınları,İstanbul, Eylül 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016