OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HAKLI SAVAŞ HAKSIZ SAVAŞ

alfffassHAKLI SAVAŞ HAKSIZ SAVAŞ

Michael Walzer’in Haklı Savaş Haksız Savaş adlı araştırma kitabı Alfa Yayınları arasında okura sunuluyor.

“Tüm savaşlara son verecek bir savaşın rüyası, Armageddon (son savaş) efsanesi, kuzuyla yan yana uzanan aslan hayali…” (s.426)

Birinci Kısım-Savaşın Ahlaki Gerçekliği:”Gerçekliğe” karşı, Savaş suçu, Savaş kuralları.

İkinci Kısım-Saldırganlık Kuramı: Uluslar arası toplumda hukuk ve düzen, Öncelemek, Müdahaleler, Savaşın amaçları ve kazanmanın önemi.

Üçüncü Kısım- Savaş Konvansiyonu: Savaş yöntemleri ve düzgün savaşmanın önemi, Muharip olmayanların dokunulmazlığı ve askeri gereklilik, Sivillere karşı savaş:Kuşatmalar ve ablukalar, Gerilla savaşı, Misilleme.

Dördüncü Kısım- Savaşın İkilemleri:Kazanmak ve düzgün savaşmak, Saldırganlık ve tarafsızlık, En üst derecede olağanüstü durum, Nükleer caydırıcılık.

Beşinci Kısım- Sorumluluk Meselesi:Saldırganlık suçu:Siyasi önderler ve vatandaşlar, Savaş suçları:Askerler ve subaylar. Son söz-Şiddete başvurmamak ve savaş kuramı.

“Nükleer caydırıcılığın gerçek belirsizliği, bizler de dahil hiç kimsenin, savurduğumuz tehditleri gerçekleştirip gerçekleştireceğimizi bilmemesinde yatar. Bir anlamda tek yaptığımız “görüntü vermektir.” Güvenilirlik kazanmaya çabalarız.” (s. 372)

Mustafa ASLAN

Haklı Savaş Haksız Savaş (Araştırma), Micael Walzer, Çeviren:Mehmet Doğan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016