OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Hakkari’de Bir Mevsim’de Köy Öğretmeni

Hakkari’de Bir Mevsim’de Köy Öğretmeni

Ferit Edgü’nün Hakkari’de Bir Mevsim adlı yapıtının yeni basımı Alfa Yayınları arasında okurlarına sundu.

FAKİR BAYKURT’TAN  EDGÜ’YE KÖY ÖĞRETMENLERİ  

Köy öğretmenleri öteden beri edebiyatımızın izlekleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte köy öğretmenliği yapmış olan yazarların varlığı ise bu izleğin daha da öne çıkmasını sağlıyor.

İlk aklıma gelen  köy öğretmenlerini izlek olarak yapıtlarına konuk etmiş aynı zamanda da köyde öğretmenlik yapmış olanları dokuz köyden sürülen Onuncu Köy diyen Fakir Baykurt, sürülerek Sürgünler’i yazan Mehmet Başaran, Bizim Köy’deki Mahmut Makal, Ortakçının Oğlu’nun yazarı Talip Apaydın bunların başında geliyor Köy öğretmenliği yapmasa da Vurun Kahpeye adlı romanında Milli Mücadele yıllarında  kasaba (bugünün köyleri gibi) öğretmenini izlek olarak seçmesinden dolayı örnek verebileceğimiz yazarlar arasında yer alıyor.

Unutmadan eklemek gerekiyor, ünlü Köy Öğretmenleri şirinin şairi olarak Cahit Külebi’yi ve doktor da olsa şiirlerinde köy öğretmenlerini en iyi anlatanlar arasında olduğu için  Köy Öğretmenine Mektuplar ve Dünyanın Bütün Çiçekleri’nin şairi Ceyhun Atuf Kansu’yu.

“…

kalemimi kanıma banarak

günümün geldiğini düşünerek

eski bir yılın bittiği

yeni bir yılın başladığı

bir anda yazıyorum.

…                   ” (s.224)

 

KÖY ÖĞRETMENLERİ

Hakkari’de Bir Mevsim adlı yapıtında Ferit Edgü köy öğretmenlerinin sorunlarını anlatıyor. Kırsalda  çalışan eğitim emekçilerinin karşılaştıkları zorlukları açık bir şekilde sözü dolaştırmadan veriyor. Sıfırdan okul ve sınıf yapmayı başaran bir öğretmen kahramanın yaptıklarını anlatıyor.

Köy öğretmeninin anlattıkları eğitim sorunlarını vermekle kalmıyor, kırsal alandaki insanımızın durumunu da ortaya koyuyor.

DEĞİŞTİRİCİ DÖNÜŞTÜRÜCÜ

Ferit Edgü’nün Hakkari’de bir Mevsim adlı romanında köy öğretmenlerinin bir başka önemli özelliği ortaya çıkıyor. Bütün olumsuz koşullara karşın köy öğretmenleri değiştirici ve dönüştürücüsü, tıpkı kent ve ilçe merkezlerinde çalışan arkadaşları gibi.

Yapıtta anlatıldığı gibi sürgün ya da özellikleri olan bir köy öğretmeni ise başta köy muhtarı olmak üzere mahalli mülki amirlerin gözetimi altında oldukları görülüyor.

Ferit Edgü yukarıda adını andığımız edebiyatımızdaki köy öğretmenlerini konu alan yapıtlardan farklı olduğunu söylemek gerekiyor, Hakkari’de Bir Mevsim’deki  farklılıkları ortaya koymak bu yazının sınırlarını aştığını belirterek.

Hakkari’de Bir Mevsim ülkemizi, eğitim sistemimizi ve öğretmenlerimizin ülkemizin yükselmesi için ne gibi özveriyle çalıştığını görmek açısından önem taşıyor.

Hakkari’de Bir Mevsim mutlaka okumanız gereken kitaplar arasına alabilirsiniz.

Mustafa ASLAN

Hakkari’de Bir Mevsim (Roman), Ferit Edgü, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Kasım 2018, İstanbul

1 Comment

Add a Comment
  1. Okuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016