OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HAİTİ ART NAİF RESİM SERGİSİ


Haiti’de yaşam bir renk çümbüşüdür.
  Haiti’lilerin neden bir ‘’ressam halk’’ olduğu bilinmese de,  bu ülkede resim günlük hayatın her aşamasında karşımıza çıkar.. 

Bağımsızlığından hemen sonra, Haiti’nin kuzeyini yöneten, biraz aydınlanmacı ama  aynı zamanda megaloman ve diktatör olan Kral Christophe 1804 yılında ilk resim akademisini kurar. Bu akademi ile beraber 1830 ile 1860 yılları arasında resim çok önemli bir sıçrama yapacaktır. Dönemin resimleri kölelikten kurtuluşu ve insanın hürriyetine kavuşmasını konu almaktadır. Kökleri Afrika’dan gelen Haiti’lilerin mizah ve şiir dolu felsefelerini yansıtır bu resimler.

1943 yılında Amerika Birleşik Devletlerinden gelip Haiti’ye yerleşen İngilizce eğitmeni  ve ressam Peters Dewitt ise Haiti resim tarihinde ikinci önemli rolü oynayan kişidir. P. Dewit  bu ülkedeki ressamlarla bir araya gelerek Port au Prince şehrinde bir sanat ve resim okulu açar.

Okul Haiti naif resim sanatının gelişmesinde tarihi bir rol oynayacaktır. Daha önce plastik sanatlar üzerine teorik ve teknik eğitim almamış gençler  tarihten gelen güçlü bir geleneğe ve yeteneğe sahip olmalarının avantajıyla bu okulda yetiştirilirler.  Resim, demir ve taş heykel sanatı hızla gelişir. Avrupa ve Amerikalılardan çok önce günlük yaşamı konu alan resim akımı böylece Haiti de ortaya çıkar.

Haiti’liler bu akımın ilk kölelerin 17.yy ortalarında Afrika’dan kendileriyle birlikte taşdıkları, temeli dans ve müziğe dayanan Vaudou kültüründen geldiğini söylüyorlar. Onlar halk sanatları olan resimleriyle konuşurlar.  Bu kültürde renkler ve sözler en önemi vurgulardır. Onlar, geçmişin ve günümüzün en büyük ressamlarının Vaudou kültüründe temsilcisi olduklarını savunurlar. Resimlerinin ise bu geleneğin ürünü olduğunun altını özellikle çizerler.

Amerikalı Perets Dewitt‘ten sonra Haiti’de çok sayıda okul ve atölye açılacaktır. Bu okullarda okuma yazma bilen, bilmeyen birçok tanınmış ressam yetişecek ve ünlenecektir. Gençler bunların içinde önemli bir yer tutarlar.

Çok yönlü ve çok tarzlı bir sanat olan Haiti resiminde, en naif öğelerden, en uçuk eğilimlere yer vardır. Halkın sihirli gücünün yaratıcılığını yansıtan bu resimlerde başka hiçbir yerde olmayan şekilleri, atmosferi ve renkleri bulursunuz.  Bu akımın ressamları geçmişten alıp getirdikleri geleneksel kültüre kendi güncelliklerini katarlar.

Haiti kültürünü dünyada tanıtan birinci konu resimdir. Oluşturdukları Art Naif resim sektörü Haiti’li sanatçıların aynı zamanda ekmek kapısıdır. Bu ülkede renkler, fakirlikle savaşır. Tablolar ise içinde rüyayı, umudu ve yaşamı barındırır.

 

 

Kendine has Art Naif tarzı ile ünlenmiş Haiti yağlı boya resimleri, 29 ekim 2011 tarihinden itibaren Ayvalık Karagöz Sanat Evinde
Updated: 29 Ekim 2011 — 22:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016