OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

hain

IMAG3590Hain

JOHN LE  CARRE’nin Dima adlı  milyarder bir Rus, Oxford’lu bir profesör ve bir avukat üzerine kurguladığı ‘Hain’ adlı romanı Alfa Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

“Luke brifing toplantısında Dima’nın zengin bir Türk olduğınu söylemişti. Park Otel’de kalıyordu ve İstanbul’daki karısı fena halde hastalanmıştı. ” (s. 358)

günümüzden…

John Le Carré ‘Hain ‘ adlı romanında günümüzden görünümler sunuyor. Le Carré’ın okura sunduğu günümüz dünyasından görünümler oldukça canlı ve inandırıcı. Ülkelerin yaşadığı sorunları kahramanları üzerinden veriyor, yazar.

“Luke yatağa girip televizyonda BBC Dünya Haberleri’ni açtı, sonra tekrar kapadı. Yarım gerçekler. Çeyrek gerçekler. Dünya kendisi hakkında bildiklerini söylemeye cesaret edemiyor. Bogota’dan sonra artık yalnızlığıyla başa çıkmak için eski cesaretinin…” (s.288)

terörizm

John Le Carré günümüzün en önemli sorunlarından birisi olan terör ve terörizm konusuna dikkat çekiyor. Yazar terörizm vve terör sorununu gündeme Rusya’nın Çeçenlerle yaşadıklarını somutlaştırarak sunuyor. Milyarder kahramanı Dima’nın Rus kökenli olması ise romanda bu konuyu gündeme getirmesini oldukça kolaylaştırıyor.

“Bu karanlık mayıs öğleden sonrası, bütün Moskova toplumumuzun teröristleri tarafından delik deşik edilen iki günahsız Rus vatandaşı için yas tutuyor. Bu saldırı sırasında iki küçük kızlarının o otomobilde olmamaları Tanrı’nın bir lütfuydu.” (s.s. 204-205)

John Le Carré ‘Hain ‘ adlı romanında soluk soluğa okunacak bir roman sunuyor, günümüz sorunlarının masaya yatırıldığı.

Mustafa ASLAN

——————————-

Hain (roman), John Le Carré, Çeviren:Esat Ören, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Temmuz 2015

Updated: 31 Temmuz 2015 — 13:25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016