OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HADİ GİDELİM

20160827_211412

HADİ GİDELİM

Adalet Ağaoğlu’nun Hadi Gidelim adlı öykü kitabı yeni basımını Everest Yayınları arasında yaptı.

“Demek kadını Paris’te, eski bir otelin genişçe odasında ölü bulmuşlar? Hay Allah, ne acı değil mi? Vah vah… Tabağını uzatır mısın, bak bu börek çok güzel. Gazeteyi gördünüz mü? Yine çok ölü, birçok… Fena! Sen portakal reçelini nasıl yapıyorsun? Şu adres defterini değiştirsene. Çok eskimiş…” (Hadi Gidelim, s.141)

SIRADAN İNSANIN GÜCÜ

Adalet Ağaoğlu öykülerinde sıradan insanları anlatıyor. Onun öykülerinde sıradan insanlar anlatılırken kimin imgelerle karşılaşıyoruz. Bu sayede sıradan insanın da günlük yaşam içinde önemli bir yeri olduğu gerçeğinin altını çiziyor. Öykülerde başvurulan yollardan birisi de geri dönüşlerle kahramanlarla ilgili kimi ayrıntılar veriliyor, öykünün anlatımı zenginleştiriliyor. örneğin “Şiir ve Sinek” adlı öyküsünde sıradan insanların yaşamlarından yola çıkarak  değişik konulara yöneltiyor, okuru.

“Ah, İspanya! Gitmeli. Batması uzun süren güneşler. İnsanları böyle uzun süre yalnız bırakmamalı. Sanki bile isteye kaçıyoruz onlardan, sonra da avuçlarımızda şiirlerle geliyoruz, titizliği ondan arttı, öyle olmasaydı, sana bir şiir okuyacağım anne, dediğim sıra…” (s.107)

 

SEKİZ ÖYKÜ

Adalet Ağaoğlu’nun Hadi Gidelim adlı yapıtında sekiz öykü yer alıyor. Öykülerin adları şöyle sıralanıyor: Dar Odanın Karanlığı, Karanfilsiz, Çok Özel Küçük Şeyler, Ooof! Ohh! Savn Sevdam Sen Savun, Kimi Zaman da Yapayalnız Gitmek ve Çok Dönemeçli Yolları, Şiir ve Sinek ve yapıta adını veren  Hadi Gidelim.

“Birbirine koşut dört sokak geçti. Beşinci sokağı geçmek üzere. Caddeyle sokağın kesiştiği noktada:Ne güzel bir yaz akşamı!” ( Çok Özel Küçük Şeyler, s. 45)

ANKARA

Adalet Ağaoğlu’nun Hadi gidelim adlı yapıtında yer alan öykülerde ağırlıklı uzam olarak Ankara çıkıyor karşımıza.

Örneğin: “Dar Odanın Karanlığı” adlı öyküsünde Kızılay Kuğulupark, Mamak Çayı, Ulus, Tunalı Hilmi, Maltepe, Cebeci Ankara’ya ait yerlerinin adları geçiyor.

“Vurmasın vurmasın da… Vurmasın! Yoksa artık iyice Maltepe’ler, iyice Tunalı Hilmi’ler… Fünye nedir sahi? Nasıl patlatırlar?

Sultan bir süre Mamak çayının akışını dinliyor…” (s.35)

Adalet Ağaoğlu’nun Hadi Gidelim adlı kitabındaki öyküler usta işi öykülerden oluşuyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………

Hadi Gidelim (Öyküler), Adalet Ağaoğlu, Everest Yayınları’nda I. Basım: Eylül 2016, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016