OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HAÇLI SEFERLERİ VE OSMANLI TEHDİDİ

IMAG0251_1HAÇLI SEFERLERİ VE OSMANLI TEHDİDİ

Türk ve İslam tarihi açısından büyük önem taşıyan haçlı seferlerine ilişkin Norman Housley’in ‘Haçlı Seferleri ve Osmanlı Tehdidi’ adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“1492 Şubatında, Roma’da, bir İslam gücü karşısında kazanılan eşsiz bir Hıristiyan zaferini kutlamak üzere ateşler yakılıyor, turnuvalar ve boğa güreşleri düzenleniyordu. Yenilgiye uğratılan düşman Osmanlı Türkleri değil Mağribilerdii, vesile de Granada’nın düşmesi ve uzatmalı Reconquista anlatısını da nihayete erdiren on yıllık savaşın sonuydu.” (s. 296)

KONULAR

Norman Housley’in ‘Haçlı Seferleri ve Osmanlı Tehdidi’ adlı yapıtında yer alan bölüm başlıkları şöyle sıralanıyor: Giriş- Yak

ın zamanlı tarihyazımı, kaynaklar, Olayların gidişatı, Çözümlemenin yapısı. 2. Temeller:Karşıtlıklar ve bağlılıklar- Hıristiyanlık ve İslam:Türkler, Kutsal topraklar ve Ortodoks Hıristiyanlar, Katolik Avrupa:Evrensel ve tikel, Antemurale devletleri, Item tu sixte canis, Iam amius Turcorum:Papalık yetkesine eleştiri, meydan okuma ve alternatifler. 3. Strateji,  seferberlik ve denetim- Stratejik algılamalar ve planlama, Paplık curia’sı:Hafıza ve yöntemler, Birlik arayışı: Haçlı seferi kongreleri ve dietler, Kişisel çıkarların sinerjisi:Haçlı seferi birlikleri ve mali yardımlar, Unum tandem remedium:Cepheden yönetmek, Askere alma ve maliye- Crucesignati ve on beşinci yüzyıl Haçlı Seferleri, Macaristan’da gönüllülük ve askerlik hizmeti, II. Pius , Pérault ve gönüllü hizmet, Haçlı Seferi vergilendirmeleri ve mali kaynak kıtlığı. 5. İletişim-Fransisken uralcılar ve vaizlik:Katılımın modeli, Fransisken kuralcılar ve vaaz:Bireyler, teknikler ve temalar, Söylevler, Matbaa. 6-Endüljanslar ve Türklere karşı Haçlı Seferi,- Ea bulla, Quam Cruciatam Dicimus: Haçlı seferi endüljanslarının karakteri ve idaresi, Popülerlik ve getiriler, denetim ve saklama.

“1465 Haziranında da yorumladıkları gibi, şimdi karşılarındaki sorun, Türklerle kara sınırından yoksun olmalarıydı. Bu denizdeki üstünlüklerinden asgari düzeyde yararlanmalarını engelliyordu. Bu yüzden, bir yandan deniz çatışmalarını yönetme hakları konusunda kıskançlıkla korumacı davranırken, sultanın savaşma kapasitesine önemli zararlar verebilmek için protégé‘lere (koruma altındakiler -çn.) ve…” (s.93)

Norman Housley’in ‘Haçlı Seferleri ve Osmanlı Tehdidi’ adlı yapıtında Türk ve İslam tarihi açısından önem taşıyan haçlı seferleri ile ilgili sorularınıza yanıt bulabileceğiniz konular yer alıyor.

MUSTAFA ASLAN

———————-

Haçlı Seferleri ve Osmanlı Tehdidi (Tarih), Norman Housley, Çeviren: Mehmet Moralı, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016