OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

HACİVAT SENİ ÇAĞIRIYOR

13rrttHACİVAT SENİ ÇAĞIRIYOR

Hacivat Seni Çağırıyor daha önce İki Ciltlik Metro Bileti, Şu Çay Demleninceye Kadar  adlı öykü kitapları yayımlanan Bahri Vardarlılar’ın üçüncü öykü kitabı olarak Everest Yayınları tarafından okura sunuluyor.

Vardarlılar’ın Hacivat Seni çağırıyor adlı öykü kitabında   dokuz öykü yer alıyor. Öyküler Serendip Yayınevi’nin Tekne Gezisi, Balkondaki Kuş,Dupin Pym’a Yardım Edebilir Mi? Fitness Center, Happy Birthday To Truckers, Labirent, Kedilerin Dolaştığı yer , Nargileciler ve Öteki Denizin Haritası adlarını taşıyor.

GÜNCELLİK

Bahri Vardarlılar öykülerinde günümüz İstanbul’u başta olmak üzere bugünün dünyasını vediği görülüyor. Yapıtta geçen olaylar günümüz Türkiye’sinde geçiyor. Siyasi kişilikler arasında yakından tanıdığımız adlardan söz ediyor ara sıra.

Yazar, 5-7 Eylül, Gezi Olayları, 12 Eylül 1980 darbesi gibi yakın zamanda yaşadıklarımız önemli toplumsal gelişmelerden de yeri geldikçe söz ediyor. Ancak yazar bu olaylar hakkında uzun uzadıya söz etmiyor. Öykünün gerektirdiği kadar değinip geçiyor.

 

İSTANBUL

Bahri Vardarlılar Hacivat Seni Çağırıyor adlı öykü kitabında uzam olarak İstanbul’u seçtiği görülüyor. Kentin değişik yerlerinde geçen olaylar okura sunuluyor.

İstanbul’daki değişimi Nargileciler adlı öyküsünde veriyor. Bu öyküde Karaköy, Tophane ve Bankalar Caddesi üzerinden ortaya çıkan şaşırtıcı durumu okura ilginç saptamalarıyla sunuyor.

Bahri Vardarlılar Hacivat Seni çağırıyor adlı kitabında uzamı İstanbul’un güzel köşelerinden seçilen okura düşsel ve ironik öyküler sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………..

Hacivat Seni Çağırıyor (Öykü), Bahri Vardarlılar, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Şubat 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016