OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

H.P. Lovecraft’tan 2 novella

IMAG1489 (1)H.P. Lovecraft’tan iki novella

H. P. Lovecraft’ın yaşarken kitaplaştırılan öykülerinden olan’Inssmouth Üzerindeki Gölge ‘ adlı öyküsü, yazarın  toplu eserlerinin dördüncüsünde ‘İki Novella’ adıyla yayımlandı, Alfa Yayınları tarafından. Yapıtta ‘Inssmouth Üzerindeki Gölge ‘ ve ‘ Zamanın Uçurumunda’ adlı  ürünleri yer alıyor.

 

balık, kurbağa ve insan

Lovecraft’ın ‘Inssmouth Üzerindeki Gölge ‘ adlı öyküsünde balık, kurbağa ve insan aarsındaki varlıklardan söz ediliyor. kahramanımız çevredeki yerleşim birimlerinden korku ve kaygıyla bakılan Inssmouth’a yolculuk sonrasında yaşadıklarına dayanılarak okura sunuluyor.
Kahramanımız  Inssmouth’ta içkiye düşkün  Zodak adlı ihtiyar bir adamla karşılaşıyor.  Zodak  ona Inssmouth hakkında oldukça ilginç ve inanılması güç şeyler anlatıyor. Ancak kahramanımızın daha sonra yaşadıkları anlatılanları doğruluyor.

“Sonra pis koku da sesler de arttı, öyle ki korkudan tir titreyerek durdum ve sağladığı korunma için oyuk geçide minnet duydum. Rowley yolunun  batıya yönelip uzaklaşmadan önceeski demiryoluna en fazla burada yaklaştığımı anımsadım. Bu yoldan bir şeyler geliyordu, onlar geçip gidene kadar saklanmalıydım.” (s.101)

din ve mitoloji

Kurabağa, balık ve insan arası garip yaratıkların anlatıldığı H. P. Lovecraft’ın   ‘Inssmouth Üzerindeki Gölge ‘ adlı yapıtında  mitoloji ve din konuları da dikkat çekiyor. En başta  ‘Inssmouth’ta Dagon Tarikatı adlı bir  oluşumdan söz ediliyor. Hıristiyanlıkla ilgili kimi bilgiler veriliyor. H.P. Lovecraft dinle ilgili bilgileri yer yer mitolojiye bağlıyor.

” ‘Dışarıdan hiçbir şey farklı olmayacaktı, ancak kendi iyiliğimizi istiyorsak yabancılardan uzak duracaktık. Hepimiz Dagon yemini etmeliydik; daha sonra bazılarımız ikinci ve üçüncü yeminleri de etti. Özel bir hizmeti dokunanlar özel- altın ve benzeri- armağanlar alacaktı.’ ” (s.65)

H.P. Lovecraft’ın ‘2 Novella’ adlı yapıtında fantastik ve korku türünü sevenlerin kaçırmaması gereken iki güzel öykü yer alıyor.

Mustafa ASLAN

——————————

İki Novella, H.P. Lovecraft, Toplu Eseerler-4, Çeviren:Hasan Fehmi Nemli,  I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Updated: 03 Haziran 2015 — 09:14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016