OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

H. P. Lovecraft’tan 2 novella-2

 1.  
  1. IMAG1489 (1)P. Lovecraft’tan iki novella-2
  2. P.H.  Lovecraft’ın bütün yapıtlarını yayımlayan Alfa Yayınları okurlara sunduğu dördüncü kitapta yazarın iki uzun öyküsüne yer veriyor.

  yüce ırk

  Lovecraft ‘Zamanın Uçurumunda’ adlı yapıtta yer alan ikinci öyküde hafıza kaybına uğrayan ve bunalımlarda olan bir kahramanla karşı karşıya  bırakıyor. Zaman zaman  okuru gerçeküstü bir atmosfere taşıyor. Öyle ki, adamın bedeninde yabancı yaratıkların ele geçirdiğini düşünüyor, karısı.

  “Tutsak zihin şaşkınlık ve kırgınlığı geçtiğinden ve -Yüce Irk’ınkinden tamamen farklı bir bedenden geldiği varsayılırsa- kendisine büstün yabancı geçici biçimden duyduğu korku kaybolduğunda, yeni çevresini incelemesine ve kendisiyle yer değiştiren zihninkine yakın bir hayranlık ve bilgeliği tatmasına  izin veriliyordu.” (s.149)

  nietzsche, hitler ve..

  H.P. Lovecraft’ın ‘Zamanın Uçurumunda’ adlı uzun öyküsünde dillendirdiği “üstün ırk” bir yanıyla Nietzche’nin görüşlerini öteki yanıyla Hitler’in faşist uygulamalarını yansıtıyor. Yazar, dört temel bölüme ayırdığı Üstün Irk’ı durumu yapıtında faşist sosyalizm olarak açıklıyor.

  “Yüce Irk, temel kurumları ortak olan gevşek dokulu bir ulus ya da  topluluk görünümünde olmakla birlikte dört kesin bölümlenme bulunmaktaydı. Her birinin politik ve ekonomik sistemi, temel kaynakların akılcı bir şekilde dağıtıldığı ve iktidarın belirli eğitimsel ve psikolojik sınavları geçebilen herkesin oyuyla seçilen küçük bir idare heyetinin elinde bulunduğu bir tür faşist sosyalizmdi. (s.169)

  P.H. Lovecraft’ın iki ilginç öyküsünden biri olan ‘Zamanın Uçurumunda’ fantastik yönünden başka düşünsel yönüyle de dikkat çekiyor.

   

  Mustafa ASLAN

  —————————-

  İki Novella, H.P. Lovecraft, Toplu Eserler-4, Çeviren:Hasan Fehmi Nemli,  I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015IMAG1489 (1)

Updated: 10 Haziran 2015 — 05:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016