OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

güvenen beyin

güvenen beyin

 

‘Güvenen Beyin’ Patricia S. Churchland’ın beyin ve ahlak konusunu çeşitli boyutlarıyla ele alan bir çalışma. Yapıt, Alfa Bilim Dizisi’nden okura geçtiğimiz günlerde Yelda Türedi’nin çevirisiyle sunuldu.

din, ahlak ve beyin

Yapıtın  beyin ve ahlak  konusuna çeşitli açılardan baktığını daha önce belirtmiştim. Yazar güvenle beyin ilişkisine din ve ahlak açısından değerlendiriyor. teredütü ciddiye alındığının belirtildiği ve normatiflik ve ahlaki gereklilik konusuna değinilen kitapta ilgili konu çerçevesinde “Neden ahlak ve sadece insanlar mı ahlaklıdır?” sorularına yanıtlar veriliyor.

“Normatif alanın özerkliğine dair kanatleri göz önüne alındığında pek çok ahlak felsefecisi olgu/değer ayrımını bu kitaptaki tüm girişimi etkin şekilde engeller görür.” (s.227)

sosyalleşme

İnsanın sosyalleşmesini avcı/toplayıcı toplumdan başlayarak ele alan yapıt insanın taklit yeteneğinden de söz ediyor, yazarın, “insan mükkemmel bir taklitçidir” diye belirttiği” yapıtta  sosyal becerilerden, çocuğun vicdan edinimine değiniliyor.

“Çocuk yerel uygulamaları bir kez içselleştirdikten ve ne beklenildiğini öğrendikten sonra,  hile ya da hırsızlık yapmak aklına geldiğinde  sonuçların imgesi büyük olasılıkla bu düşüncelere eşlik edecektir.” (s.164)

Patricia S. Churchland, ‘Güvenen Beyin’ adlı yapıtında nörobilim ve ahlak ekseninde sosyalleşmeden din ve ahlak alanına uzanan geniş bir alanda bilgi sunuyor sıkıcı olmadan. Rahat okunan ve eğitimciden sosyoloğa, edebiyatçıya…. değin uzanan geniş bir okur kitlesine seslenen bir yapıt.

Mustafa ASLAN

———————————————–

Patricia S. Churchland, Güvenen Beyin, Türkçesi:Yelda Türedi,  I. Basım Alfa Bilim Dizisi, İstanbul, Şubat-2013

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016