OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Günter Grass’dan “Kutu”

GÜNTER GRASS’DAN  “KUTU KARANLIK ODA HİKAYELERİ”

 

Günter Grasss’ın Kutu Karanlık Oda Hikayeleri adlı romanı Everest Yayınları arasında okura sunuldu. Yazar, romanında fotoğraflar aracılığıyla bir dönemin öyküsünü anlatıyor.

“Hem de geçenlerde bit pazarından aldığım bir Kutu’yla… Ucuz bile değildi ama sizin İhtiyar Marie’ninkini andırıyor. Hatta üstünde Agfa yazıyor. Bebeklerin fotoğraflarını çekersem anneler kesin sevinir…”(s.179)

FOTOĞRAFLARIN ÖYKÜSÜ

Günter Grass Kutu Karanlık Oda Hikayeleri adlı romanında birçok evlilik yapmış bir yazarın evliliklerden olan sekiz çocuk fotoğraflarla yaşantılarından kesitler veriyor. Çocuklar daha önce çekilmiş fotoğraflar aracılığıyla aileleri ve Avrupa’da özellikle II. Paylaşım Savaşı sonrasında yaşananları veriyor.

AVRUPA’NIN SAVAŞ SONRASI DURUMU

Günter Grass Kutu Karanlık Oda Hikayeleri adlı romanında elbette sadece evlilikleri ve bu evliliklerden olan sekiz  çocuğun durumunu anlatmıyor. II. Paylaşım Savaşı sonrası Almanya’nın ikiye bölünmesinden  söz ediliyor. Sadece bu mu? Daha sonra, yazarın da bir yanıyla içinde olduğunu duyumsadığımız Doğu’dan Batı’ya kaçışları da okura sunuyor.

Çekoslovakya’nın Sovyetlerce işgalinin de okunabileceğini belirtmek gerekiyor, Grass’ın Kutu adlı romanında.

Aile ve insan ilişkilerinin de irdelendiği Kutu Karanlık Oda Hikayeleri  adlı yapıtında Günter Grass Avrupa’nın yakın acılı siyasi tarihini veriyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Kutu Karanlık Oda Hikayeleri (Roman), Günter Grass, Çeviren:Levent Konca, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016