OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

günlük öğretiler

IMAG2359

Günlük Öğretiler

 

‘Günlük Öğretiler’ yaşam dış dünya,  başkalarıyla ilişkilerimiz konusunu çeşitli yönleriyle ele alan Rhonda Byrne’ın kaleme aldığı  bir yapıt.

mutluluk ve yaşam

Bir yıla yayılmış olarak verilen ‘Günlük Öğretiler’in aslını yaşam ve mutluluk oluşturuyor. Yazar bunu oluştururken bunu etkileyen neden üzerinde duruyor. İlişkiler ağını nasıl düzenleneceği kısa ve özlü sözlerle veriliyor. Bunlar içerisinde teşekkür etemek öne çıkan  tılsımlı sözler arasında görülüyor.

“Teşekkür ederim. Teşekkür ederim. Teşekkür ederim. Teşekkür ederim. Teşekkür ederim. Teşekkür ederim. Teşekkür ederim.

Herhangi bir günü, anında daha iyi kılmak için arka arkaya yedi kez “Teşekkür ederim.” deyin ve bunu içinizde hissedin.” (Gün 355)

 

bilgece sözler

Günlük Öğretiler’de yaşam ve mutluluk konular irdelenirken özlü sözlerin  birçok ünlü kişiden alındığı görülüyor. Bu kişilerin de değişik kesimlerinden ve mesleklernden olduğu görülüyor. Kişilerin yaşam deneyimlerinden ortaya çıkan bu görüşler, okurun yaşamına yeni yeni pencereler açabilecek özellikler taşıyor.

“Her gün kiminle karşılaşırsanız karşılaşın – arkadaşlarınız, aileniz, iş arkadaşlarınız, yabancılar- onlara sevinç verin. İster bir gülümseme ya da iltifat, ister nazik sözler veya nazik davranışlar, ama mutlaka sevinç verin! Karşılaştığınız herkesin sizi gördükleri içinn günlerinin iyi geçmesi uğruna  elinizden geleni yapın. Bunun sizin hayatınızla veya sizinle bir ilgisi yokmuş gibi görünebilir ama inanın kozmik yasa aracılığıyla sizin hayatınıza doğrudan bağlı.” (s.171)

Rhonda Byrne’ın ‘Günlük Öğretiler’ adlı yapıtı size yeni görüşler sunan bir kitap.

 

Mustafa ASLAN

————–

Günlük Öğretiler, Rhonda Byrne, Çeviren:Yeliz Üslü, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016