OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

güngör gençay

 

(foto:kadir incesu)

Güngör Gençay, edebiyatımızın gönlü engin şairlerimizden birisi. Dizelerini bırakarak sonsuzluğa gitti. Ardında dizelerin dışında dostluklar da bıraktı.  Edebiyatın zaman zaman siyasetle kesiştiği dost sıcaklığının ısıttığı Güngör Gençay’lı ortamlarda bulunmayan kişi sayısı azdır.

 

Güngör Gençay, edebiyatımızın gönlü engin şairlerimizden birisi. Dizelerini bırakarak sonsuzluğa gitti. Ardında dizelerin dışında dostluklar da bıraktı. Kuşkusuz Güngör Gençay’ın sohbet ortamında bulunmayan pek az kişi vardır. Edebiyatın zaman zaman siyasetle kesiştiği dost sıcaklığının ısıttığı Güngör Gençay’lı ortamlarda bulunmayan kişi sayısı azdır.

 

Güngör Gençay yaşadığı sürece edebiyatçı kimliğinin yanında siyasi yanını da hep korudu. Ama bunu dostluklarına çok yansıtmadı. Farklı düşünenlere de kapısını kapatmadı, kısır çekişmeler içine girmeyi yeğlemedi.

Gençay daha çok, edebiyatta  görmezden gelinenlere eğilirdi. Onlarla ilgili çalışmalar yapardı. Cilalanıp piyasaya sürülenlerden pek hoşlanmazdı. Bu konuda birkaç da kitap yayınladı. İki Haşmet’i buna örnek verebilirim. Ödüllere karşı olduğu için yarışmalara da pek sıcak bakmazdı. Edebiyat eserinin yarıştırılamayacağı görüşündeydi. Geride yayımlamaya ömrü yetmediği epeyce dosya bıraktığını biliyorum. Yayımlanmamış çalışmaları arasında Suat Derviş’le ilgili epeyce uğraştığını biliyorum. Umarım bunlar da uygun zamanlarda okurla buluşturulur.

Anadolu’nun   genç ve adı duyulmamış şairlerini tanıtmayı severdi. Tanıtım yazılarının önemli bölümünü edebiyatın adı duyulmamış yazar/şairlerinin yapıtları oluşturuyor. Ne yapar ne yapar onların yapıtlarını edinir, Anadolu’daki şairlerle iletişim kurardı.

Güngör Gençay Ağabey için yazılacak çok şey var. O, edebiyatımızın emekçisi ve emekçiden yana olan bir yazın insanıydı.

 

eydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016