OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Güney Denizi Hikayeleri

IMAG3588Güney Denizi Hikayeleri

Alfa Yayınları “Pasifik Öyküleri” adıyla başlattığı dizinin ilk kitabı olarak Jack London’ın ‘Güney Denizi Hikayeleri’  oldu.

Jack London’ın ‘Güney Denizi Hikayeleri’ adlı yapıtında birbirinden güzel sekiz öykü yer alıyor. Kitaptaki öykülerin adları şöyle sıralanıyor: Mapuhi’nin Evi, Balina Dişi, Mauki, Yah! Yah! Yah!, Kafir, Berbat Solomanlar, Kaçınılmaz Beyaz Adam ve McCoy’un Tohumu.

deniz ve ..

Jack London deniz insanlarını başarıyla anlatan yazarların başından geliyor demek abartı sayılmaz. O, birçok yapıtı gibi ‘Güney Denizi Hikayeleri’nde deniz insanlarını anlatıyor. Onun hikayelerinde deniz emekçilerini rahatlıkla görülüyor. Kimi zaman gemide bir tayfa, kaptan… oluyor ya da deniz kıyısında yaşayan ama ekmeğini  denizden çıkaran insanlarla karşılaşıyoruz.

“Arla kıyıda üç gün daha geçirdi ve üç gece daha kaptanla yardımcısı soğuk çayla aşırı sarhoş oldular, Bertie’yi de nöbete bıraktılar. Ona güvenebileceklerini biliyorlardı, o da eğer hayatta kalırsa, bu sarhoşluklarını Kaptan Malu’ya bildireceğinden emindi. Sonra Arla, Guadalcanar’da Reminge Plantasyonunda demir attı ve Bertie, rahatlamış olarak sahile çıkıp yöneticiyle el sıkıştı…” (Berbat Solomanlar, s. 129))

doğa ve insan

Jack London ‘Güney Denizi Hikayeleri’ adlı yapıtında yeralan bütün öykülerinde doğayı  cömert bir şekilde okura sunuyor. Öykülerde insanın doğayla mücadelesi olduğu kadar, doğada yaşayan diğer canlılar arasındaki mücadeleyi görüyoruz.

“Bir gün önceyaşayan bin iki yüz kişiden yalnızca üç yüz kadarı hayattaydı. Mormon misyonu ve jandarma bir sayım yaptı. Lagün ceset doluydu. Ne bir ev ne dekulübe ayakta kalmıştı. ” ( Mapuhi’nin Evi, s.27)

Yapıtta doğa ve insan arasındaki mücadelenin yanı sıra insanın insanla mücadelesi de geniş yer tutuyor,  London’ın  bu yapıtındaki öykülerinde. Zenciler ve beyazlar arasındaki amansız bir mücadelenin tanığı oluyoruz özellikle “Kaçımılmaz Beyaz Adam” adlı öyküde.

” ‘En öndeki zenci mutfaktan bir satır almıştı ve beni kesmeye hazırlanırken maymun gibi gülüyordu. Ama darbe hiç gelmedi. Boylu boyunca güverteye serildi ve ağzından kan fışkırdığını gördüm. Hayal meyal bir tüfeğin patladığını ve patlamaya devam ettiğini duydum. Zenciler ardı ardına yere yığılıyordu…” (Kaçınılmaz Beyaz Adam, s.s. 143-144)

Jack London ‘Güney Denizi Hikayeleri’ni zevkle okurken değişik dünyalara da gideceğinizi söylemek gerekiyor. Önerilir!

Mustafa ASLAN

———————–

Güney Denizi Hikayeleri, Jack London, Çeviren: MehmetMoralı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Temmuz 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016