OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

güneşin oğlu

IMAG3601Güneşin Oğlu

Alfa Yayınları’nın “Pasifik öyküleri” adıyla başlattığı  dizinin ikinci kitabı Jack London’ın ‘Güneşin Oğlu’ adlı romanı karşımıza çıkıyor. Anımsanacağı üzere yayınevi dizinin ilk kitabı olarak da Jack London’ın  ‘ Güney Denizi Hikayeleri’ adlı yapıtını yayımlamıştı.

“Büyük dalgaların gümbürtüsü sürekli artıyordu ama lagün hala ayna gibi sakindi. Parlay’in büyük evinin tünediği kumsalda yaşam belirtisi yoktu. kayıkhaneler, kopra kulübeleri ve istiridye kabuklarının durduğu kulübeler hareketsizdi.” (s.209)

her bölüm bir öykü

Jack London’ın ‘Güneşin Oğlu’ adlı yapıtı bir roman, ancak  sekiz bölümden oluşan yapıttaki her bölüm bir öykü olarak da okunabiliyor. Yapıtta yer alan bölüm başlıkları ya da öykü adları şöyle sıralanıyor: Güneşin Oğlu, Aloysius Pankburn’ün Gururlu Keçisi, Fuatino İblisleri, New Gibbon’ın Şakacıları, Swithin Hall ile Küçük Bir Hesap, Goboto’da Bir gece ve Parlay’in İncileri.

“Sonunda Grief yoldan ayrıldı, kızgınca homurdanan bir domuza takıldı. Açık bir kapıdan içeri baktı ve bir düzine kadar hasırdan oluşan bir kümenin üzerinde oturan, iri ve yaşlı bir yerli gördü.” (s.164)

jack london bu serüvenin neresinde?

Jack Londonlondon‘ın denizcilik yaşantısını bilmeyen var mı? En azından sıkı okurları onun deniz emekçiliğini, denizle olan serüvenini bilirler. Bana göre, Jack London denizle ilgili yapıtlarının tamamında  bir şekilde yer alıyor. ‘Güneşin Oğlu’ adlı yapıtında ise Kaptan David Grief’ın kimi davranışlarında, gemi emekçilerinin herhangi biri ya da gemideki kahramanlardan birisi olarak çıkıyor, okurun karşısına. Yani serüvenlerin bir yerlerinde o hep var, bütünüyle kendini anlattığı Martin Eden’ı dışarıda tutarak söyleyecek olursak.

“Grief’le Worth’un plantasyonu gezmeye çıktıklarını gören Wallenstein büyük oturma odasında oturmuş, silah yağı ve bir bez parçasıyla otomatik tabancasını temizlemeye koyulmuştu. Yanındaki masada kaçınılmaz viski şişesi ve birçok soda şişesi duruyordu.” (s.106)

Jack London’ın ‘Güneşin Oğlu’ adlı yapıtını ister sekiz öykü olarak, isterseniz bir roman olarak zevkle okuyabilirsiniz.

Mustafa ASLAN

————————————

Güneşin Oğlu, Jack London, Çeviren:Mehmet Moralı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul,  Ağustos 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016