OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

gülyüzlüm

IMAG1494gülyüzlüm

Sevinç Çokum’un insan, yaşam ve İstanbul’u anlatan  ‘Gülyüzlüm’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında yayımlandı.

İstanbul

Sevinç Çokum birçok yazarımız gibi uzam olarak seçtiğini görüyurz İstanbul’u değişik yapıtlarında. ‘Gülyüzlüm‘ adlı yapıtında da İstanbul’u uzam olarak seçtiğini görüyoruz Çokum’un.

Sevinç Çokum’un uzam olarak seçtiği İstanbul’un bozulan bir çok yönünü anlattığı görülüyor. Bozulan doğal yapısını göz önüne seriyor. Çarpık bir kentleşmeden söz ediyor Şİstanbul’dan söz edilen bölümlerde. Ancak Çokum’un bu yapıtında diğer yapıtlarından farklı olarak İstanbul’u “…insanı zorlayan bir kent ” olarak göstermesi dikkat çekiyor.

yaşamak

Sevinç Çokum ‘Gülyüzlüm’ adlı romanında yaşamın ve yaşamanın çnemini çeşitli yönleriyle anlatıyor. Yaşamın güzelliğini anlatarak bir kişinin canına kıymasına (intihar, özkıyım) karşı çıkıyor. İntiharın kötü birşey olduğu (s. 115) belirtiliyor. Yapıtta “Bir kişinin yalnız kendisi için yaşamamalı” (s. 144) görüşü dile getiriliyor.

“Evin hayatından doğru tahta köprüye bakıyordu. Tahta köprünün, köprülerin ötesinde bilemediği, ama içinde mutlaka yaşama gücü, yaşama tutkusu dabulunan bir şeyler olmalıydı…” (s.175)

Sevinç Çokum’un ‘Gülyüzlüm’ adlı yapıtı yaşama tutkusu veriyor, okuyanlara!

Mustafa ASLAN

———————–

Gülyüzlüm, Sevinç Çokum, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016