OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

gülhan kara’dan çay saati

 

gülhan kara’dan çay saati-mustafa aslan

Çay Saati Gülhan Kara’nın tatlı tuzlu hamur işlerini okurlarıyla paylaştığı bir kitap. Alfa Yayınları arasında çıkan kitapta 139 tarif yer alıyor.

 ‘tarif defteri’nden kitaplara

Hanımların birbirinden pasta, kek, börek… tarifleri aldığı, çoğu hanımın elinin altında kendi yazdığı tarif defteri bulunur. Bir misafirt geleceği zaman tarif defgterinin sayfaları çevrili, gelecek konuğa uygun bir yiyecek bulunur.

Gülhan Kara’nın ‘Çay Saati’ türünden kitaplar evlşerdeki tarif defterlerini papucunu dama attırıyor. Ama bütünüyle de yok olduğunu söyleyemeyiz. Yöresel pek bilinmeyen ya da hanımların kendilerinin kimi yiyeceklere ufak tefek  eklemelerle oluşturduğu yeni tarifler için gerekebiliyor.

pratik bilgiler ve hamur işleri

Gülhan Kara’nın Çay Saati adlı kitabında tarifler öncesinde pratik bilgiler veriyor önce. Kitapta yer alan tarifler iki bömlümden oluşuyor:tatlı ve tuzlu hamur işleri.

Kitabuın her iki bölümünde de yer alan tarifler kolayca yapılabilcek türden. Hemen elimizin altında bulabileceğimiz maddeleri içeriyor. yani sizi market market dolaştırıp alışveriş yaptıracak türden değil.

Gülhan Kara’nın ‘Çay Saati’ adlı kitabı elinizin altında bulunması gerekiyor, tatlı tuzlu hamur işleri konusunda sıkıntı çekmemeniz için. Değişik coğrafi koşulların damak tadlarına alışık olanların kendilerine uygun birşeyler bulabileceği bir kitap, ‘Çay Saati.’

 

Mustafa ASLAN

———————————————-

Gülhan Kara, Tatlı Tuzlu Hamur İşleriyle Çay Saati, 1. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Temmuz – 2012

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016